Спеціальні потреби

Європа чи Росія – куди буде рухатися Україна з новим парламентом?


Українські вибори розглядалися у Європі як показник того, наскільки країна є демократичною та чи готова працювати над покращенням ситуації. Проте, оцінки європейських спостерігачів продемонстрували значне розчарування станом демократії, верховенства права та політичною ситуацією в країні загалом, сказав голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський, під час свого виступу на конференції у Києві. Вибіркове правосуддя і ускладнення економічної та політичної ситуації в Україні представник ЄС назвав головними перепонами на шляху двосторонніх відносин.

Для підписання угоди про асоціацію в Європі очікують, що Україна продемонструє готовність не тільки формально підписати домовленість, але й дотримуватися усіх її положень.

«Підписавши угоду, не можна буде відходити від взятих на себе зобов’язань, дотримання її положень не можна заморозити чи відкласти, якщо вона вже підписана – ми повинні співпрацювати разом, і тут важливо мати довгостроковий підхід», – сказав Томбінський.

Підписання угоди прогнозують на 2013 рік, після чого обидві сторони повинні почати працювати над впровадження її положень. Проте, європейці наголошують на трьох умовах, які можуть пришвидшити інтеграцію України до європейської спільноти. Головна з них – це проведення реформ у судовій сфері. Не менше занепокоєння у європейців викликає ув’язнення колишньої прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та іншим опозиційних політиків. За переконанням Томбінського, питання про відповідальність за політичні чи економічні порушення не можуть вирішуватися кримінальними методами, натомість є світова практика, коли за подібне карають адміністративною чи економічною відповідальністю.

Не покращили становища України на світовій арені і парламентські вибори. Томбінський у коментарі Голосу Америки пояснив, що цього року в Україні була численна делегація спостерігачів від ОБСЄ, які, фактично, від імені ЄС оцінювали хід та підготовку до голосування, а тепер за результатами їх спостереження кожна країна буде вирішувати, яку політику будувати з новим парламентом.

Перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський наголошує на тому, що для уряду незмінним напрямком подальшого руху країни є євроінтеграція, створення зони вільної торгівлі з ЄС та підписання угоди про асоціацію. Як один з прикладів того, що влада робить для цього, Хорошковський назвав ухвалення Верховною радою у вівторок у новій редакції закону про введення біометричних паспортів.

«Слава Богу, ми почули сигнал, що у нас є серйозні шанси підписати угоду в наступному році… Скоріше за все, це буде у другій половині 2013 року», – сказав Хорошковський.

В той ж час голова парламентського комітету з питань євроінтеграції Борис Тарасюк сказав, що особисто буде закликати, щоб угоду про асоціацію не було підписано, якщо не буде виконано трьох умов, названих Томбінським.

«Угода могла бути підписана вже давно, але на заваді цьому стали внутрішні чинники», – сказав Тарасюк. «Починаючи з незаконного ув’язнення Тимошенко, ЄС неодноразово висловлював своє занепокоєння. Що заважало владі дослухатися? Але їх мета – утримати владу за будь-яку ціну».

Зближення з ЄС, принаймні економічне, за переконаннями політичних оглядачів, буде впливати на стосунки зі східним сусідом. На початку цього місяця посол України в Російській Федерації Володимир Єльченко, виступаючи перед студентами Московського державного лінгвістичного університету, сказав, що Україна у перспективі може приєднатися до Митного союзу (Росія, Білорусь, Казахстан), якщо в Європейському Союзі буде тривати економічна криза.

Віце-прем’єр Хорошковський, коментуючи цю заяву сказав, що в національному законодавстві визначена європейська перспектива, тому саме питання Митного союзу є поза законом для України. В той же час він зазначив, що країна не може відмовлятися від взаємовигідних економічних зв’язків зі східними партнерами.
Підписавши угоду, не можна буде відходити від взятих на себе зобов’язань, дотримання її положень не можна заморозити чи відкласти, якщо вона вже підписана – ми повинні співпрацювати разом, і тут важливо мати довгостроковий підхід.
Ян Томбінський

«Економіку ніхто не скасовував, і їсти хочеться щодня, це значить, з економічної точки зору ми не можемо на сьогоднішній день закрити цю історію, той досвід й ті напрацювання, які у нас є в економічній сфері з нашими східними партнерами, і сказати: «Вибачте, ми до вас стаємо спинами і працюємо тільки в одному напрямку», – сказав Хорошковський.

Демонстрацією того, яким є стан стосунків на сьогодні між Україною та ЄС експерти називають саміт Україна – ЄС, який так і не відбудеться в 2012 році, адже самі переговори щодо його проведенні будуть тривати щонайменше до 10 грудня. Проте, на думку Хорошковського, перемовини про саміт і досі тривають, тому що підведення результатів парламентських виборів в Україні затягнулося, а у Західній Європі рано починають готуватися до святкування Різдва за Григоріанським календарем.

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG