Спеціальні потреби

Європейський суд підтвердив своє рішення щодо Луценка; український суд задумався


Європа сказала останнє слово. Європейський суд з прав людини відхилив апеляцію, подану державою Україна, і підтвердив своє попереднє рішення. Затримання і арешт Юрія Луценка остаточно визнані такими, що порушують Європейську конвенцію про захист прав людини.

Новину у вівторок увечері повідомила «Українській правді» представник екс-міністра внутрішніх справ у Євросуді Валентина Теличенко.

А тим часом поки у Страсбурзі розглядали апеляцію України, в Україні вивчали апеляцію самого Луценка. Зранку у вівторок екс-міністра привезли із Менської колонії на Чернігівщині, де він відбуває покарання, у Київ. Київський апеляційний суд розпочав розгляд апеляційної скарги на другий вирок – у справі про незаконне стеження.

Адвокати Луценка пояснили журналістам: на позитивне рішення не сподіваються. Мовляв, у підневільної української Феміди усі рішення написані наперед, і апеляцію на другий вирок судді відхилять так само, як уже відхилили апеляцію на перший. Що ж до сенсу подавати апеляційну скаргу, то, за їх словами, сенс тільки в одному: Європейський суд не береться розглядати справи, поки не пройдено всі судові інстанції в Україні.

Як прогнозував Луценко та його адвокати, рішення винесуть уже у вівторок і відвезуть його назад у колонію. Розмовляючи з журналістами, екс-міністр пожартував, що готовий сидіти до ночі. Але по шостій вечора у судовому засіданні оголосили перерву. Розгляд продовжать у середу вранці.

Судді мають час подумати над сигналом зі Страсбурга, – зазначають оглядачі. Утім, судячи з того, як відбувався судовий розгляд у вівторок, важко сподіватися, що в середу вони змінять гнів на милість.

У вівторок Апеляційний суд Києва відмовив Луценку в задоволенні усіх заявлених ним клопотань. Судді, зокрема, відмовились долучити до матеріалів справи міліцейську інструкцію, яка визначає порядок ведення оперативно-розшукових справ і яка – переконаний Луценко – доводить його правоту. Так само не схотів Апеляційний суд долучити до справи свою власну постанову, яка дає дозвіл міліції, у рамках розслідування справи про отруєння Віктора Ющенка, стежити за водієм колишнього заступника голови СБУ Володимира Сацюка. Крім того, колегія суддів відхилила вимогу адвокатів викликати і допитати свідків, яких не допитали у першій інстанції – Печерському райсуді.
Затримання і арешт Юрія Луценка остаточно визнані такими, що порушують Європейську конвенцію про захист прав людини.

«У задоволенні клопотань відмовити», – зачитав постанову головуючий суддя під акомпанемент вигуків «Ганьба!» від присутніх депутатів від опозиції.

Своєю чергою, Луценко, сидячи у клітці на лаві підсудних, відвів душу, лаючи прокурорів. Екс-міністр звинуватив своїх обвинувачів у прислужництві владі та обізвав їх «дебілами» і «проститутками».

«Звичайно, якщо в країні є ковбаса без м’яса, то чому не бути суду без закону? І він перед вами в усій своїй красі і всій ганебності. У Феміди в Україні давно треба забрати терези і видати червоний ліхтар. Ви обслуговуєте суд червоних ліхтарів, проститутки за завданням і призванням!» – обурювався Луценко.

А коли судді почали читати матеріали справи, опозиційні депутати ввімкнули пісні, які лунали на Майдані під час Помаранчевої революції.

За тим, як іде судовий розгляд, у залі спостерігали представники Європарламенту Пет Кокс і Александер Квасневський. На суді був присутній також лідер Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк.

Нагадаємо: екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко вироком Печерського райсуду Києва був засуджений до 4 років тюрми з конфіскацією майна у справі про завищену зарплату водію, а відтак до 2 років обмеження волі у справі про незаконне стеження. У першій справі Апеляційний суд Києва уже відхилив апеляційну скаргу на вирок. Розгляд апеляції у другій справі суд розпочав 20 листопада.

Своєю чергою, Європейський суд з прав людини 3 липня виніс рішення у справі «Луценко проти України», де визнав арешт екс-міністра таким, що порушує Конвенцію про людські права. Держава Україна оскаржила це рішення Євросуду, але 20 листопада апеляцію було відхилено.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG