Спеціальні потреби

Грузія та Молдова поспішають підписати угоди з ЄС


Грузія та Молдова поспішають підписати угоди з ЄС
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00

Грузія та Молдова поспішають підписати угоди з ЄС

Грузія і Молдова підпишуть угоди про Асоціацію з Євросоюзом 27 червня в Брюсселі. Про це заявив президент Європейської ради Герман Ван Ромпей під час свого візиту до Грузії. Нагадаємо, наприкінці листопада на вільнюському саміті «Східне Партнерство», у тої час, коли попередній український президент Віктор Янукович відмовився підписувати Угоду про Асоціацію, Грузія і Молдова парафували угоди про асоціацію з Євросоюзом і угоду про вільну та всеосяжну зону торгівлі. Підписання угод з ЄС цими двома країнами було заплановано на вересень 2014-го року, але вирішили зробити це раніше.
Зараз Грузія не є під великою загрозою. Але в будь-якому разі ми тут, аби підтримати та показати, що вони не на самоті.
Герман ван Ромпей, Президент Європейської ради

У середу президент Європейської ради Герман ван Ромпей зустрівся з президентом Грузії Георгієм Маргвелашвілі в Тбілісі та заявив, що ЄС підпише Угоду про Асоціацію з Грузією вже наприкінці червня.

«Зараз Грузія не є під великою загрозою. Але в будь-якому разі ми тут, аби підтримати та показати, що вони не на самоті», - сказав Ромпей.

Грузія після отримання незалежності декілька разів зазнавала агресії з боку Росії. Остання з них закінчилася втратою Грузією Абхазії та Південної Осетії. Пізніше Москва визнала незалежність цих двох регіонів.

Експерти бачать очевидні паралелі з грузинськими подіями в сьогоднішній українській кризі. Саме під впливом подій в Україні та можливого розгортання російської агресії на інші країни-сусіди Грузія та Молдова поспішає закріпитися в політичному та економічному просторі ЄС. Перед візитом до Тбілісі Ромпей відвідав Молдову, де зустрівся з президентом Ніколае Тімофтієм. Молдова планує підписати Угоду про Асоціацію з ЄС одночасно з Грузією.

«Підписання цих угод про Асоціацію є сигналом того, що європейці серйозно ставляться до сьогоднішніх подій, вони не відступають, вони готові до суперечки з Росією за вплив на пострадянському просторі», - вважає Ніколас Редман, експерт Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

Втім, для обох країн вступ у перспективі до ЄС ускладнюється наявністю невизнаних республік. Найстаріша з них – Придністров’я. Ця проросійська територія оголосила незалежність ще в 1990-му році, але досі не визнана жодною державою. Там на постійній основі дислоковані тисячі російських військових. У квітні, під час прямої лінії з народом, президент Росії Володимир Путін нагадав про права російського та російськомовного населення Придністров’я:

«У Придністров’ї мешкає велика кількість російських громадян. Люди мають власне розуміння свого майбутнього, своєї долі».
Підписання угод про асоціацію є сигналом того, що європейці серйозно ставляться до сьогоднішніх подій, вони не відступають, вони готові до суперечки з Росією за вплив на пострадянському просторі.
Ніколас Редман, експерт Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

Трагічні події в Одесі 2-го травня знову прикули увагу до Придністров’я як важеля, що триматиме на гачку Москви як Молдову, так і Україну. У то же час ситуація в самому регіоні може різко ускладнитися, якщо його сусіди – Молдова та Україна – будуть жити за європейськими законами та правилами.

«Через високий рівень корупції, що існував в Україні, Одеса була одним з перевалочних пунктів контрабанди та торгівлі з Придністров’ям», - вказує експерт британського Четем Хаузу Олеся Луцевич.

На думку експертів, Росія підтримує нестабільність у Південно-східному регіоні України, у тому числі, щоб завадити не лише Україні, але й Молдові та Грузії укріпити взаємини з ЄС. Якщо ж угоди про Асоціацію будуть підписані Україною, Молдовою та Грузією, можливість Росії втручатися у внутрішні справи своїх сусідів стане значно меншою.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG