Спеціальні потреби

Європа не змогла узгодити фіскальні правила


Європейські лідери минулого тижня зібралися на саміті у Брюсселі, щоби спільними зусиллями розв’язати економічні проблеми, від яких сьогодні потерпає ледь не уся Європа. Втім, Британія, яка є однією з найбільших економік Європи, так і не погодилася брати участь у заходах з подолання кризи. Тож деякі питання залишилися не розв’язаними.

27 європейських лідерів намагалися домовитися про нові фіскальні правила для Європи. Втім, наприкінці засідання прем’єр-міністр Великобританії Дейвид Камерон наклав вето на досягнуті домовленості. Британія є країною, яка так ніколи і не перейшла на євровалюту, а також не приєдналася до угоди ЄС про відкриті кордони між країнами-членами Євросоюзу. Попри це, Лондон має величезний вплив на прийняття рішень у Європі. Камерон каже, що і у питанні фіскальної політики рішення Великобританії вплинуть на економічний курс, взятий Європою:

«Коли мова заходить про такі речі, як, наприклад, питання оборони, то ми є головним європейським членом НАТО. Коли ми говоримо про єдиний ринок, то ми маємо один з найбільш впливових голосів в ЄС. Але коли мова заходить про Єврозону, чому ми кожного разу повинні відстоювати свою присутність на зустрічах, де обговорюється євровалюта?» – сказав Камерон.

Втім, деякі аналітики кажуть, що така позиція Британії залишить її поза важливими обговореннями, які стосуються ключових торговельних партнерів Британії у Європі. Особливо в цей складний економічний час. Серед них – представник компанії «Євразійська група» Мухтаба Рахман:

«Британія сьогодні повністю ізольована. Вона залишилася осторонь важливих процесів, і її стосунки з Євросоюзом тепер будуть набагато складнішими», - говорить він.

Комісар ЄС з питань фінансів Оллі Рен говорить, що британський банк, як також брокери, все одно не уникнуть жорсткіших вимог, які покликані запобігти повторенню економічної кризи. Що більш важливо, європейські лідери не зробили достатньо для того, щоби розв’язати свою головну проблему – нестачу конкурентоздатності і повільне зростання, запевняє представниця «Кепітал Економікс» Дженіфер Маккоун:

«Ми прогнозуємо, що Греція вийде з Єврозони вже наступного року. А за нею, не виключено, це вже до 2013-го року ж зроблять і кілька інших невеликих економік. Наразі ми говоримо про Португалію та, можливо, Ірландію», – каже вона.

Аналітики кажуть, що попри всі ці домовленості, економіку ЄС може ще не абияк лихоманити, особливо наступного року, коли деякі з проблемних країн Європи заговорять про необхідність позичити їм ще більше грошей, аби врятувати від дефолту. Тоді атмосфера кризи може швидко повернутися.

XS
SM
MD
LG