Спеціальні потреби

15% та винятки. Подробиці газової угоди ЄС -  Reuters 


Модель газопроводу, прапори ЄС і Росії, 18 липня 2022 р. REUTERS/Dado Ruvic
Модель газопроводу, прапори ЄС і Росії, 18 липня 2022 р. REUTERS/Dado Ruvic

Країни Європейського Союзу схвалили надзвичайний план для стримування попиту на газ. Це сталося у вівторок після досягнення компромісних угод щодо обмеження скорочень для деяких країн на тлі побоювань, що Росія продовжуватиме скорочувати поставки газу, повідомляє агентство Рейтер.

Брюссель закликає країни-члени економити газ і зберігати його на зиму через занепокоєння, що Росія повністю перекриє поставки у відповідь на санкції Заходу через війну з Україною. Європа вже зіткнулася зі збільшенням дефіциту газу, коли російський Газпром заявив, що скоротить потік через газопровід "Північний потік-1" до Німеччини до п'ятої частини потужності.

Згідно з узгодженим планом, країни ЄС добровільно скоротять споживання газу на 15% у серпні-березні від середнього показника за 2017-2021 роки.

В разі надзвичайної ситуації, якщо на це погодиться більшість країн ЄС, зменшення можуть бути обов’язковими. Узгоджений план є компромісним, адже країни погодилися звільнити численні країни та галузі від обов’язкового скорочення на 15% після того, як деякі уряди виступили проти початкової пропозиції ЄС застосувати його до кожної країни.

Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек заявив, що угода продемонструє президенту Росії Володимиру Путіну, що Європа залишається єдиною перед обличчям останніх скорочень газу Москвою. «Ви нас не розділите», — сказав Хабек.

Угорщина була єдиною країною, яка виступала проти угоди, заявили двоє чиновників ЄС.

Своє останнє скорочення Російський "Газпром" пояснив необхідністю зупинити роботу турбіни. Втім ці пояснення відкидає керівник ЄС з енергетики Кадрі Сімсон, який назвав цей крок "політично мотивованим".

Сімсон сказав, що угода має гарантувати, що країни заощадять достатньо газу, щоб пережити зиму із середніми температурами, якщо Росія зараз повністю припинить постачання, але надзвичайно холодна зима вимагатиме більш суворих заходів.

Коли "Газпром" зменшив потік минулого місяця, він пов'язав це з тим, що Росія через санкції не могла повернути турбіну, яку Siemens Energy відправив до Канади на ремонт.

Уряд Німеччини відхилив таке пояснення "Газпрому" щодо скорочення поставок газу. В ЄС неодноразово заявляли, що такі російські заяви - лише прикриття для політично вмотивованого рішення про зменшення поставок газу до Європи.

На початку цього місяця уряд Канади дав дозвіл на доставку турбіни до Німеччини. Раніше в коментарі вашингтонському центру "Атлантична Рада", голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко розкритикував Захід за позицію щодо турбін: "Турбіни не були критично важливими, що підтвердив німецький уряд. Путін мав інші варіанти - поставки через Польщу чи збільшення поставок через українську транзитну систему". Вітренко вважає, що Путін може піти на повну зупинку поставок газу до Європи, якщо він таким чином зможе змусити Захід піти на поступки".

Сполучені Штати рішення Канади підтримали.

12 липня Світовий конгрес українців подав позов до федерального суду у намаганнях оскаржити рішення Оттави про передачу турбіни.

Росія постачала 40% газу в ЄС до того, як 24 лютого вторглася в Україну під час того, що Москва називає «спеціальною військовою операцією».

Досягнута угода звільнить від зобов’язуючого скорочення газу на 15% Ірландію, Мальту та Кіпр – країни, які не під’єднані до газових мереж інших держав-членів і, отже, не зможуть ділитися запасним газом з іншими країнами в разі надзвичайної ситуації. Країни з обмеженими можливостями експорту газу до інших країн ЄС можуть вимагати нижчого цільового показника, якщо вони експортують те, що можуть.

Аналітики кажуть, що план ЄС випробував солідарність країн. Польща схвалила остаточну угоду, але міністр клімату Анна Москова сказала, що промисловість однієї країни не повинна бути змушена використовувати менше газу, щоб допомогти іншим державам, які стикаються з дефіцитом.

Попри досягнуту угоду, дехто висловлює тривогу, що таких заощаджень все одно буде недостатньо, щоб запобігти дефіциту взимку. Так, міністр навколишнього середовища Ірландії Імон Раян вважає, що 15 відсотків з огляду на плани росіян, ймовірно буде недостатньо.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG