Спеціальні потреби

Єпископальна церква США розкололась через гомосексуалістів


Єпископальна церква, заснована у США після революції, завжди була елітарною. Серед її прихожан було більше президентів Сполучених Штатів, ніж серед будь-якої іншої конфесії. Ця церква завжди займала активну позицію у громадському житті країни. Ще наприкінці ХІХ-го сторіччя її послідовники приєднались до руху інтелігенції, яка поміж іншого переймалась питаннями соціальної несправедливості, расової дискримінації, експлуатації дітей. У середині минулого сторіччя Єпископальна церква виступала проти смертної кари, активно підтримувала рух за громадянські права. У наш час церква виступає за рівні права геїв та підтримує гомосексуальні шлюби. Однак, саме цього випробовування англіканська церква США не витримала і розкололась.

Церква у передмісті американської столиці має довгу історію. Свого часу тут молився і навіть був членом парафіяльної ради сам Джордж Вашингтон. Шість років тому її прихожани проголосували вийти зі складу Єпископальної церкви. Причиною стало посвячення у сан єпископа Джина Робінсона, відкритого гея. Церква у передмісті Вашингтона є однією з багатьох, які відмежувалися від Єпископальної церкви США і приєднались до Американської Англіканської ради, куди входять консервативні єпископи і парафії в Африці та Південній Америці.

Пастор Джон Єйтс вважає, що в основі конфлікту лежить протиріччя з приводу традиційного вчення церкви про подружнє життя і гомосексуалізм:

«Ми відчували, що нас підштовхують все ближче до межі. Ми помітили, що церквою керує все більше людей, які не вірять у те, що сповідуємо ми».

Рішення вийти зі складу церкви призвело до суперечки з вищим духовенством щодо прав власності на цю історичну пам’ятку. Єпископальна англіканська церква, яку очолює жінка-єпископ Кетрін Джеффертс Шорі, виграла у суді боротьбу за право власності на майно парафій. Як наслідок, прихід його святості Джона Єйтса повинен звільнити церковне приміщення до 30-го квітня. На проповіді священик часто нагадує прихожанам, що Бог не залишить їх, він допоможе їм, як свого часу допоміг юдеям:

«Господь сказав Ісаї, я закладаю основи нового творіння. І це буде світ, позбавлений несправедливості».

Його святість Роджер Ферло викладає у Вірджинській духовній семінарії, де готують англіканських священиків. Починаючи з 60-их років минулого століття громада постійно зменшується, – каже професор. Цього року, уперше, налічує менше 2-ох мільйонів віруючих. Утім професор переконаний, що їх віра відродиться:

«Мене підбадьорює те, що в аудиторіях повно людей, і половині ще немає 35 років».

Мелані виросла у єпископальній родині. Дитиною щонеділі ходила до церкви. Потім перестала:

«Мені було важко думати про Бога, який не любить моїх друзів-геїв».

Згодом Мелані повернулася: «Те, що Єпископальна церква опинилася у центрі скандалу, виступивши за права геїв, насправді, привабило мене та багатьох моїх друзів».

Професор релігії Дейвид Рузен, який вивчає тему зменшення популярності протестантських церков, вважає позитивним розкол у Єпископальній церкві США:

«Стільки енергії було затрачено на міжусобні суперечки, стільки ресурсів, які повинні були б піти на важливі речі».

Однак енергія і ресурси продовжують витрачатися на суперечки, зокрема, на поділ церковної нерухомості, що оцінюється у десятки мільйонів доларів. Ректор Вірджинської семінарії Ієн Марком зауважує, що священики парафій не є власниками землі і будівель, де вони служать:

«Тільки тому, що хтось є харизматичним проповідником, не можна одного ранку прокинутись і сказати: «Так, хлопці, забираємо цю парафію, будівлю і все що належить Єпископальній церкві». Все працює інакше».

Після ранкової проповіді Джона Єйтса прихожанка Шерон Найт стала вірити, що їхня парафія переживе втрату:

«Ми ж віримо не в будівлю, а у Бога».

Виглядає, що навіть втрата парафії не змусить багатьох прихожан та служителів Єпископальної церкви змінити свої погляди.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG