Спеціальні потреби

Вибори закінчилися, що далі?


Результати голосування на парламентських виборах опублікували у газеті Верховної ради «Голос України» та у виданні органів виконавчої влади «Урядовий кур’єр». Списки ще не повні, так як імена п’ятьох майбутніх депутатів стануть відомі після перевиборів. Втім, без сумніву, Україна отримала парламент сьомого скликання. Яким він буде, намагаються вгадати вже сьогодні політики та політологи.

Вперше за роки незалежності в українському парламенті буде політична сила, яка представлятиме інтереси середнього класу. Правда, яка саме – тут думки розходяться.

«У 2010 році партії Тігіпка та Яценюка набрали певні голоси, але потім вони покинули своїх виборців. Тож тепер УДАР може стати реальною політичною силою, яка представлятиме інтереси середнього класу та малого бізнесу», – говорить старший науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин Тарас Кузьо.

Натомість, на думку директора Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайла Погребинського, інтереси середнього бізнесу представлятиме ВО «Свобода». «Інші ж все-таки представлять інтереси олігархічних кіл», – каже експерт.

Тим не менш, обидві партії (ВО «Свобода» та УДАР) є новачками на українській політичній арені. Інші сили вже більш-менш відомі українцям. Невідомими залишаються мажоритарники, прихильність яких сформується після початку роботи нового парламенту. Саме тоді стане зрозуміло, на чиєму боці буде більшість. Експерти переконані, що переможцем тут стане провладна партія.

«Партія регіонів зможе набрати 225 голосів навіть і без комуністів. Буде складно, це зрозуміло, адже є гравці, які будуть за дуже дорого продаватися», – говорить Михайло Погребинський. На думку політолога, «якісь речі провладна партія буде проштовхувати за допомогою комуністів, а інші залишить за допомогою опозиції».

Тарас Кузьо радить українцям не ділити майбутній парламент на «дияволів» та «янголів». За його словами, «політичний ландшафт в Україні набагато складніший». А політикам старший науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин дає пораду бути перш за все відповідальними перед своїми виборцями.

В тому, що більшість у новій Раді належатиме саме Партії регіонів, переконані і її представники. «Ми сформуємо більшість у новому парламенті... Вже сьогодні в нас є всі підстави говорити про нормальну роботу Верховної ради», – заявив регіонал Володимир Макеєнко.
Вперше за роки незалежності в українському парламенті буде політична сила, яка представлятиме інтереси середнього класу. Правда, яка саме – тут думки розходяться.

Опозиція мала б більшість, якби не було мажоритарної системи виборів. Такої думки лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок. «Якщо б закон передбачав вибори тільки за пропорційною системою, то разом «Батьківщина», «Свобода» та УДАР мали 240 депутатів на противагу 210 від Партії регіонів та комуністів. Це якраз підтверджує, що Партія регіонів так торпедувала оцю мажоритарну систему виборів, щоби забезпечити собі більшість у майбутньому парламенті», – заявив він.

Проте результати вже офіційно зафіксовані. І політичні сили повинні розраховувати на те, що є. На думку експертів Фонду «Демократичні ініціативи», найбільше дилем постане саме перед опозицією. Це і узгодження «владних амбіцій лідерів різних фракцій», і «самовизначення УДАРу», і «необхідність оновлення стратегії «Батьківщини». Перший камінь в городі вже є – відмова лідера партії «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка підписати заяву опозиційних сил про подальші дії. Політик заявив, що він пропонував інший план дій, але його не підтримали, втім, пообіцяв, що виконуватиме рішення опозиції у парламенті.

«Рішення ухвалено – його виконуватимемо. Життя покаже, чи було воно вірним», – написав у себе в блозі Анатолій Гриценко.
XS
SM
MD
LG