Спеціальні потреби

Нова ВР відрізнятиметься високим рівнем конфліктності – експертне опитування


«Ми виокремили певні тенденції, які більшість експертів підтвердила. Більшість зійшлася в думці, що новообрана Верховна рада буде відрізнятися від попередньої більш високим рівнем конфліктності та низьким рівнем керованості», – заявила директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна.

Деякі експерти зазначили, що новий парламент буде орієнтований на підготовку до президентських виборів у 2015 році, а також, що депутати будуть відрізнятися меншою компетентністю за рахунок новообраних.

«Очевидно, що ця нова Рада народжується із величезними родовими травмами. Вона не має повноцінної легітимності. Проте, якщо порівняти нинішню і нову, то вона теж не була дуже легітимною. Нова Рада теж буде конфліктною, більш поляризованою, але це тенденція нинішнього життя», – коментує результати один із опитаних експертів голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. Також, на його думку, ці вибори показали, що Україна потребує змін.

По-різному експерти оцінили результати парламентських виборів. Чи набраний відсоток провладної партії та опозиції є перемогою або поразкою – тут думки розійшлися. На думку Ірини Бекешкіної, хоча Партія регіонів і отримала найбільше голосів, але втратила значну частину свого електорату.

Перемогу УДАРу експерти пояснили «запитом на нові політичні сили, нові обличчя в політиці, а також харизматичністю лідера». ВО «Свобода», яку назвали «несподіванкою» цьогорічних виборів, на думку одних експертів, отримала таку підтримку через вияв протесту проти дій влади, на думку інших, – це свідчить про запит на більш радикальні й активні дії опозиції.
Деякі експерти зазначили, що новий парламент буде орієнтований на підготовку до президентських виборів у 2015 році, а також, що депутати будуть відрізнятися меншою компетентністю за рахунок новообраних.

Також українські соціологи представили детальніші результати національного екзит-полу, який проводився в день голосування. Зокрема, Ірина Бекешкіна повідомила, що за Партію регіонів голосували в основному виборці із середньою спеціальною освітою (37,7%), а також люди з неповною та вищою освітою (33,6%). Підтримка ж опозиції однакова серед людей з різною освітою. Натомість УДАР та ВО «Свобода» переважно підтримали люди з повною та неповною вищою освітою (46,9% та 54,2%). Що стосується віку, то за УДАР голосували наймолодші, а за КПУ найстарші виборці. Більшість українців (56%) визначилася із своїм вибором ще до дня голосування.

Загалом, результати національного екзит-полу майже не відрізняються від кінцевих результатів Центральної виборчої комісії. За словами директора Київського міжнародного інституту соціології Володимира Паніотто, це свідчить про те, що фальсифікацій було мало.

«Результати національного екзит-полу свідчать про те, що або фальсифікацій зовсім не було, або вони не вийшли за межі 2%», – зазначив Володимир Паніотто.

Нагадаємо, що за результатами Національного екзит-полу, Партія регіонів отримала 28,1%, «Батьківщина» – 24,7%, УДАР – 15,1%, ВО «Свобода» – 12,3%, а КПУ – 11,8%.
XS
SM
MD
LG