Спеціальні потреби

В Єгипті посилюються жіночі організації


Згідно з результатами соцопитувань по закінченню другого дня президентських виборів в Єгипті, попереду чотири з дванадцяти кандидатів - два представники попереднього режиму Госні Мубарака та два ісламісти. Попередні результати голосування очікуються не раніше неділі, а у разі, якщо жодний з кандидатів не здобуде переконливої перемоги, на 16-17 червня призначений другий тур виборів. Це - перші незалежні вибори в Єгипті. І вони відкривають нову сторінку також для єгипетських жінок, які взяли активну участь в революції та збільшують свою присутність в політичному житті країни.

Напередодні виборів у Каїрі була проведена конференція, присвячена правам жінок, яка привабила представниць широкого спектру релігійних та політичних переконань - мусульманок, християнок, лівих та центристів. Організатори нового руху «Єгипетська жінка» сподіваються, що їх почують і представниці різних соціальних прошарків країни, особливо найбідніших, голоси яких за часи правління старого уряду було просто не чути.

«Уряд купляв їх голоси, а ми хотімо навчити їх, що вони відповідальні за майбутнє своєї країни. Вони повинні знати, за якими критеріями обирати кандидата, знати, що він пропонує для покращення їх майбутнього та майбутнього їх дітей», - каже організатор конференції Амані Гассан.

Така активність з боку жінок для Єгипту – явище нетипове. У минулому, жіночі групи були мало ефективними.

«Представниці цих груп були як правило елітою суспільства. Вони не знали проблем та повсякденного життя простої єгипетської жінки», - говорить Амані.

Великі шанси перемогти на виборах мають ісламісти. Учасники конференції хвилювалися, як їхня перемога може вплинути на життя жінок в країні. В минулому законодавці-ісламісти намагалися зменшити мінімальний вік шлюбу для жінок та хотіли узаконити примусову статеву мутиляцію жінок. Гассан, яка підтримує кандидата - ісламіста, каже що сьогодні такої загрози немає:

«Звичайно, є серед них і екстремісти. Але вони у меншості. І вони не будуть управляти Єгиптом. Я у цьому певна».

Чи зможе новообраний президент протистояти тиску з боку фундаменталістів залишається під питанням, оскільки обсяг повноважень глави держави поки що невизначений. Втім дехто з присутніх на конференції в Каїрі вважає, що помірні релігійні переконання переможуть.

«Представниці цих груп були як правило елітою суспільства. Вони не знали проблем та повсякденного життя простої єгипетської жінки», - каже професор Універститету Аїн Шамс Нура Мохаммед Ісмаїл.

Щоправда, Єгипетське суспільство залишається дуже патріархальним. І навряд чи слід очікувати швидкої зміни у ставленні чоловіків до жінок у цій країні. Чи зміниться воно з приходом нового президента залишається невідомим. Так само, як без відповіді залишається і питання, наскільки впливовими виявляться нові жіночі організації в Єгипті.
XS
SM
MD
LG