Спеціальні потреби

США зазнають критики через застосування дронів


Американська розвідка з тріумфом повідомляє про майже повне знищення осередку терористичної організації аль-Кайда у Південній Азії. Досягти цього результатe США змогли у великій мірі завдяки безпілотним літальним апаратам або ж дронам. Втім майбутнє цих апаратів та і просто законність їх використання під велики питанням.

Попри втрату позицій, Аль-Кайда лишається потужною терористичною організацією. Її мережа поширюється на кілька континентів. Її бойовики завдають раптових, дошкульних ударів. Втім міжнародним силам безпеки практично вдалося ліквідувати основні бази аль-Кайди у Пакистані та Афганістані. Особливо після вбивства Осами бін Ладена минулого травня. Про це каже директор Національної розвідки США, Джеймс Клеппер:

«Поки ми продовжуємо тиснути на бази аль-Кайди в Афганістані та Пакистані, цей регіон може зберігати лише символічну важливість для глобального тероризму».

Одну з ключових ролей у війні із аль-Кайдою відіграють безпілотні літальні апарати. Нещодавно президент Обама визнав, що покладається на цю технологію:

«Ми атакували терористів на важкодоступних територіях між Афганістаном та Пакистаном, які знаходяться під контролем афганських племен. Завдати ударів на цих територіях в інший спосіб було би надзвичайно складно».

Обама говорив про дрони у веб-чаті. Він заперечив, що удари безпілотників забирають життя цивільних:

«У більшості випадків удари дронів проти аль-Кайди та її прибічників були дуже точними. Ми використовуємо цю зброю дуже вибірково».

Спеціаліст з питань оборони Томас Лінч каже, що операції американської розвідки та удари дронів відчутно послабили позиції аль-Кайди на кордоні між Афганістаном та Пакистаном. Водночас самих безпілотників буде недостатньо, щоб остаточно покінчити із терористами, каже експерт:

«Малоймовірно, що ватажки ховаються на відкритих просторах, де їх зможуть дістати дрони. Вірогідно, навчені гірким досвідом терористи тепер переховуються у містах та велелюдних місцях. Щоб дістати їх там нам потрібна підтримка пакистанських військових».

Подібні контртерористичні операції можуть викликати чимало заперечень. Том Паркер представляє правозахисну організацію Міжнародна амністія:

«Головне питання в тому, чи мають США право надсилати свої літаки, щоб вбивати людей на території суверенних країн»?

Паркер вважає, що США мали б пояснити з якою метою вони завдають ударів. Це превентивні удари з метою оборони, чи наступальні операції проти тероризму – запитує експерт:

«Міжнародний військовий конфлікт означає, що США заявляють про право вбивати тих, кого вважають терористами у будь-якій точці планети. Нині це Ємен, Пакистан, але в принципі до цього переліку можуть приєднатись Мексика, Париж, Ліберія, Південна Африка та Гватемала і навіть вулиці американських міст. Це викликає чимало питань».

Правозахисні організації вже зараз закликають президента Обаму та головного прокурора США Еріка Голдера роз’яснити як далеко простягається караючи рука США.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG