Спеціальні потреби

Крим був метою Путіна ще до втечі Януковича (преса)


Журналіст американського видання Daily Beast пише, що головною метою російського уряду в Україні є не Донбас, а Крим. Інтернет-часопис Interpreter робить висновок, що не варто відкидати загрози провокацій чи навіть воєнних акцій Росії в Україні у наступні декілька місяців. А журналіст іншої американської газети Washington Post пише, що справжній рівень інфляції в Україні складає 272 відсотка, а не 28,5, як запевняє уряд.

Колишній медіа-помічник грузинського президента, журналіст Уілл Кескарт в американському інтернет-виданні Daily Beast пише, що метою російського президента Володимира Путіна ніколи не був схід України, а Крим, точніше – увесь Чорноморський регіон. «Контроль над кримським півостровом, напевно, був стратегічною метою Путіна ще до того, як його «інструмент», колишній президент України Віктор Янукович втік зі свого безглуздого особняка. Війна на сході створила зручний театр для Росії за відносно невисоку ціну», – пише Кескарт.

Головною метою Кремля журналіст вважає контроль над Чорноморським регіоном, а також можливість монополізувати постачання енергоносіїв, які відправляють до Європи через цей коридор. Так, російська державна компанія «Роснефть» нещодавно придбала 49 відсотків грузинського державного нафтового терміналу «Поті». На Грузії, запевняє Кескарт, Кремль не зупиниться.

Через це, для Путіна важливою є не лише економічна, але й військова перевага в регіоні. Так, за деякими даними, Росія вже розмістила ракетні комплекси «Іскандер» у Криму. «Будь-яка країна чи судно у Чорному морі тепер є для Росії мішенню», – пише Кескарт.

В інтернет-часописі Interpreter аналітик Пол Ґоубл відреагував на слова Юрія Луценка – голови фракції «Блоку Петра Порошенка» – про те, що Москва планує спровокувати демонстрації у великих містах України в березні та квітні, а в травні розпочати воєнну атаку. На думку Ґоубла, заклики декого не звертати уваги на подібні «істеричні» заяви є хибними.

По-перше, згідно з документами видання «Новая газета», Москва роками будує плани стосовно України, отже не можна виключати, що існує і подібна стратегія, пише аналітик. По-друге, заохочення демонстрацій відповідають принципам гібридної війни. Крім того, було б дуже складно завоювати будь-яке велике українське місто за допомогою винятково військових засобів, пише Ґоубл.

«По-третє, навіть про використання найжахливіших засобів Москва попереджає заздалегідь, варто лише стежити за російськими ЗМІ. Як зазначила Ксенія Кирилова, прихильники Путіна погрожували терористичними актами в Україні ще минулої осені. Тепер ми знаємо, що це були не порожні погрози, хоча багато людей їх відкидали», – пояснює Ґоубл.

Журналіст американської газети Washington Post Мет Обраян пише, що, незважаючи на офіційний відсоток інфляції в Україні (28,5 відсотків), професор університету Джонса Гопкінса Стів Генк заявив, що інфляція, насправді, складає 272 відсотка. Журналіст вважає, що важко пояснити, наскільки скрутною є ситуація в Україні, де, за його словами, комунізм так ніколи і не закінчився, а за підрахунками МВФ, підпільна економіка складає близько 50 відсотків ВВП.

«Тепер не така вже й Холодна війна в Україні знищує те, що в ній ще залишалося», – пише Обраян. Україна не лише втратила заводи на сході країни, які складають приблизно чверть її промислового потенціалу, але ще й воює зі своїм найбільшим торговельним партнером, Росією, зауважує журналіст. «Єдине, як Україна може зараз сплачувати рахунки, – це використати свої резерви. Але вони скоротилися до 6,42 мільярда доларів, чого вистачить лише на місяць імпорту. (Три місяці вважаються мінімумом, на який країна ще може жити)», – пише Обраян.

Коли держава не має іноземної валюти чи можливості її заробляти, то не може й підтримувати власну, в цьому випадку – українську гривню. В таких ситуаціях доволі важко підрахувати відсоток інфляції, однак, у цьому може допомогти обмінний курс, пояснив професор Генк. «Це говорить нам про те, що річна інфляція в Україні вже дорівнює 272 відсоткам, і вона набирає обертів», – пише Обраян.

Тим не менш, він заявляє, що гроші МВФ мають стабілізувати гривню, а разом із нею й інфляцію. Однак, навіть із цими грішми Україні доведеться запровадити політику жорсткої економії. «Все, що врятує українську валюту, в короткостроковій перспективі ще більше погіршить економіку України», – ділиться своїми міркуваннями Обраян.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG