Спеціальні потреби

Суд зобов’язав Україну сплатити Росії борги Тимошенко


Україна заплатить Росії борги корпорації ЄЕСУ. Таке сенсаційне рішення прийняв у середу 19 вересня Господарський суд Києва, задовольнивши позов Міноборони Росії до уряду України.

«Стягнути з держбюджету України шляхом безспірного списання Державною казначейською службою з будь-якого рахунку, виявленого під час виконання рішення суду, на користь Міноборони РФ заборгованість у розмірі 3 мільярди 113 мільйонів 53 тисячі 506 гривень 26 копійок», – зачитав вердикт суддя Анатолій Івченко.

Сенсаційність цього, сказати б, мазохістського рішення полягає у тому, що платити за приватними боргами держава зовсім не зобов’язана. Про те, що юридично оформлених державних гарантій боргу ЄЕСУ не існує, свого часу заявляв міністр юстиції Олександр Лавринович. Цієї ж позиції Мінюст збирався дотримуватись на процесі, захищаючи інтереси України. На суді українська сторона виходила також із правового положення, згідно з яким борги суб’єктів підприємницької діяльності мають погашатися самими суб’єктами, але не державою.

Що ж сталося і чому суд так легко погодився віддати Росії 3 мільярди з українського бюджету?
Українська влада тепер буде розповідати протягом всього часу, який залишився до виборів, про те, що вона не може платити пенсії та зарплати, бо їй треба віддавати якісь неіснуючі борги.
Олександр Турчинов

Самі учасники процесу коментувати це рішення відмовились. Представники як російської, так і української сторони після закінчення суду проігнорували журналістів з їх запитаннями.

Натомість у партії «Батьківщина» судове рішення назвали «брудною виборчою технологією», спрямованою проти Юлії Тимошенко та опозиції в цілому. Про це заявив на брифінгу в середу керівник виборчого штабу об’єднаної опозиції Олександр Турчинов. Він ще раз нагадав про заяви Мінюсту: інформації про будь-яку заборгованість ЄЕСУ перед Міноборони Росії нема, державних гарантій боргу не існує. Як він спрогнозував, у цій справі Україна не заплатить Росії ані копійки, бо після виборів апеляційна або касаційна інстанція скасує сьогоднішнє рішення суду. Вердикт, за його словами, був ухвалений з єдиною метою:

«Українська влада тепер буде розповідати протягом всього часу, який залишився до виборів, про те, що вона не може платити пенсії та зарплати, бо їй треба віддавати якісь неіснуючі борги», – заявив Турчинов. На його думку, Партія регіонів також експлуатуватиме тему «боргів ЄЕСУ» і у своїй передвиборчій рекламі та в ефірах ток-шоу.

Абсурдним називає рішення Господарського суду і більшість експертів. Адже за законом, держава ніколи не платить за фінансовими зобов’язаннями приватних підприємств. Це несправедливе рішення, і воно буде скасоване, – вважає директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський.

«Наскільки я знаю, міністр юстиції Лавринович стверджував, що немає документів, які б засвідчували зобов’язання держави в цих боргах. Якщо це правда, тоді рішення суду незрозуміле. Я просто не можу збагнути, чому український суд прийняв рішення на користь іншої держави. Мені видається, що тепер виконавча влада, той самий Лавринович має подати апеляцію, і апеляційна інстанція має скасувати це несправедливе рішення. Я думаю, що так воно і буде», – сказав Погребинський Голосу Америки.

У своєму бажанні дискредитувати Тимошенко влада доходить до абсурду, – вважає професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

«Я думаю, що український уряд повів себе абсолютно безвідповідально. Влада хоче за будь-яку ціну повісити додаткову справу на Тимошенко, і в цьому бажанні доходить до абсурду. Справа 16-річної давнини про борги ЄЕСУ була закрита і мохом поросла. Треба було дуже постаратися, щоб відкрити її знов, та ще й за рахунок держави, враховуючи стан наших фінансів, погодитись платити цей борг Росії. Я думаю, це робиться суто з пропагандистською метою. При цьому національні інтереси відходять на другий план», – сказав Гарань.

Тезу про «Юліні борги, які тепер змушена віддавати держава», відіграють на повну котушку на виборах. А після виборів рішення скасують, – прогнозує директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

«Для масової свідомості 3 мільярди гривень це дуже великі гроші. Причому більше будуть звертати увагу на 3 мільярди, – а чи доларів, чи гривень, люди можуть і не второпати. Далі, звичайно, будуть апеляційні суди, які можуть це рішення Київського суду відмінити. Але справа вже буде зроблена: в інформаційний простір піде повідомлення про виплату Росії боргів Тимошенко. Саме заради того, щоб довести, що Тимошенко завдала великої фінансової, економічної шкоди людям, я думаю, і пішли на таку хитру комбінацію, на таке хитре рішення Київського суду», – сказав Карасьов Голосу Америки.

Нагадаємо: Юлія Тимошенко керувала корпорацією «Єдині енергетичні системи України» у 1996-1997 роках. Нині у Харкові триває судовий процес за звинуваченням Тимошенко та її корпорації ЄЕСУ у фінансових зловживаннях. Одним з епізодів звинувачення є спроба перекласти борги приватної корпорації на державний бюджет. Чергове засідання суду призначене на 15 жовтня.
XS
SM
MD
LG