Спеціальні потреби

В Україні дозрів час для реформ у боротьбі з корупцією


Президент Петро Порошенко
Вашингтон – Новий президент України, мільярдер Петро Порошенко, балотувався на посаду, обіцяючи виборцям, що він буде проводити реформи з метою покладення краю корупції, що панувала за режиму усунутого від влади президента Віктора Януковича.

Його обрання стало кульмінацією вимог для проведення реформ, виражених минулої зими на Майдані у Києві, де під час протестів проти Януковича загинуло щонайменше 100 людей.

«Існує величезне бажання і потреба», говорить Сара Мендельсон, аналітик Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, «для реальних змін. Це питання відповідальності було в основі того, що вимагали люди на Майдані. Коли люди голосували за Порошенка... вони голосували саме за це».

У своїй інавгураційній промові Порошенко сказав: «Ми мусимо знищити корупцію. Нам потрібен національний пакт щодо боротьби з корупцією між урядом і народом. Це просто: чиновники не беруть, і люди не дають. Ми не зможемо змінити країну, якщо ми не змінимо себе».

Прозорість і добре державне управління України позначили інавгурацію Порошенка з переліку заходів, які він хоче запровадити відразу. З цією метою необхідно створти національне, незалежне, надійне антикорупційне агентство.

«Це буде новий правоохоронний орган. І це матиме дуже чітку спрямованість», сказала Дарія Каленюк, виконавчий директор Центру дій по боротьбі з корупцією в Києві. «Воно буде розслідувати велику політичну корупцію – тобто зловживання владою і розкрадання коштів – до яких причетні вищі посадові особи держави. І це буде ключовим напрямком їх розслідувань».

Рекомендовані зміни

Каленюк заявила, що разом з антикорупційниим офісом, необхідні три важливі закони щодо реформ.

До них відносяться: нові правила прозорості державних закупівель через тендери, закон, що вимагає державного реєстру нерухомого майна, і так званого закону про довірче управління, що вимагає від корпорацій мати список тих, хто володіє й управляє цим суб’єктам.

Інша група з доброго управління, Transparency International - Україна, випустила список змін, які, як сказано, необхідні, щоб привести країну у відкриті операції та підзвітність. Список нараховує кілька сторінок.

Поряд із створенням окремого антикорупційного бюро, закликається до створення антикорупційних відомств у рамках державних міністерств і відомств, дещо подібних до того, що існують у США, де є «генеральні інспектори» які ведуть внутрішній нагляд.

Transparency International - Україна також хоче встановити вимогу декларування активів для державних службовців та законодавців, що охоплюють всі джерела доходу, майна, інвестицій та інших фінансових інтересів.

Він прагне теж захисту так званих «інформаторів» – державних службовців, які повідомляють владі про відому їм неналежну діяльність. Каленюк сказала, що це будуть чималі культурні зміни для українців. У минулому про факти порушениь не рекомендувалося і не заохочувалось повідомляти. Запропонована база даних Прозорість також вимагає створення загальнонаціональних баз даних людей і компаній, які в минулому зловживали в процесах державних закупівель, щоб запобігти їх участі в торгах на майбутніх тендерах. В юридичній мові це називається «відстороненням».

Існує сподівання нав’язати прозорість та підзвітність судовій системі України, в тому числі обмеження імунітету суддів від судового переслідування, декларацію активів і суворі правила, спрямовані на уникнення конфлікту інтересів, коли судді можуть бути зацікавлені справах, у яких виносять рішення.
Порошенко не зможе провести цих змін без допомоги. Реформи цих законів повинна схвалити Верховна рада.

Реформатори чекають парламентських виборів

Парламент на сьогоднішній день той самий, який був за президентства Януковича і, згідно з реформаторами, готовий блокувати будь-які зусилля, щоб змінити систему.

Тому антикорупційні групи заявили , що необхідні нові парламентські вибори, щоб очистити ряд законодавців, які підтримували режим Януковича. Порошенко, у своїй інавгураційній промові, пообіцяв нові вибори на кінець 2014 року.

Але активісти не хочуть чекати так довго. Багато хто пропонує провести вибори протягом трьох-чотирьох місяців, щоб не втратити рушійної сили.

«Існує величезний рух під назвою Партнерство відкритого уряду, якого Україна насправді є частиною», сказала Мендельсон. «Він включає в себе такі речі, як надійне, підтримане законами громадянське суспільство, свобода інформації, прозорість бюджету та розкриття фінансової інформації з боку державних посадових осіб. Україна обрала цей шлях».

Каленюк сказала, що її країна перебуває зараз у такому часі, який, за її словами, не може не бути витрачентй даремно.

«Україна має унікальний шанс змінити свою систему, де корупція є винятком із правил, а не правилом», сказала вона. «Але ми повинні розуміти, що без тиску з боку громадянського суспільства та тиску з боку міжнародних організацій і міжнародної спільноти, Україна та її уряд не зміняться».
XS
SM
MD
LG