Спеціальні потреби

Чи можливо побороти корупцію в Україні?


Корупція винна у всьому, що є поганого в Україні: якщо не вистачає грошей, якщо не вдається підписати угоду, якщо зійшов сніг і дороги усі в ямах. Це добре засвоїли чиновники, тому взяли собі за правило всі невдачі звалювати саме на корупцію, а не на людей, які повинні її контролювати.

Представники громадських організацій говорять, що насправді винні ті, хто персонально відповідають за антикорупційну боротьбу, але поки що вони тільки її зривають. До трійки найбільш винних потрапили прем’єр-міністр України Микола Азаров; міністр юстиції і координатор Державної антикорупційної програми Олександр Лавринович та виконавчий секретар Національного антикорупційного комітету при президентові Андрій Клюєв.

«Днями президент публічно визнав, що причиною усіх невдач є корупція, яка щороку з’їдає близько 200 мільярдів гривень. Але ще на початку свого президентства він затвердив антикорупційну програму, вона має низку недоліків, через це та через людей, які повинні відповідати за її втілення – у нас поки тільки гальмується боротьба з корупцією», – сказав голова правління Антикорупційної ради України Богдан Якимюк.

Державна програма протидії корупції в Україні прийнята у 2011 році. У ній розписано до 2015 року, що будуть робити чиновники всіх рівнів, щоб викорінити хабарництво. Розраховано і що така боротьба обійдеться бюджету у 820 мільйонів гривень. Утім, представники громадських організацій, які займаються антикорупційною діяльністю, говорять, що програма неякісна. Вона скоріше прикриває тих, хто займається хабарництвом і дозволяє їм ще трохи підзаробити.

«Проблема у тому, що самі органи влади не виконують програму. Передбачено одні результати, а гроші даються на інше. Більшість фінансових заходів програми не стосується боротьби з корупцією», – сказала програмний директор інформаційно-правового центру «Наше право» Оксана Ващук.

Наприклад, майже 90 відсотків грошей з програми – 803 мільйони гривень – виділяється Міністерством охорони здоров’я на запровадження електронного обігу медичних форм. Представники громадських організацій говорять, що такий перший крок навряд чи якимось чином зменшить корупцію в країні.

«Стільки грошей на запровадження таких технологій – це не може не збурити настрій та підштовхнути нас до припущення, що велика частина цих грошей має піти на відкат», – сказав Якимюк.

У цьому році взагалі не передбачено грошей на боротьбу з корупцією на місцевому рівні, зате 1,5 мільйона гривень виділяється на те, щоб в ЗМІ позитивно висвітлювати антикорупційні досягнення. Іншої інформації про плани влади ефективніше боротися з корупцією немає у відкритому доступі. Закритий також і державний реєстр корупціонерів, у якому знаходиться інформація про чиновників, які крали.

«У нас ще з радянських часів так збудована система, що на всіх рівнях є корупція», – сказав Голосу Америки президент Transparency International Україна. «По кількості контактів найбільша корупція на найнижчому рівні, бо в медицині, освіті без грошей – ти просто не отримуєш послугу. Але за обсягами, найбільша корупція на державних закупівлях, будівельних контрактах та медичних препаратах».
У цьому році взагалі не передбачено грошей на боротьбу з корупцією на місцевому рівні, зате 1,5 мільйона гривень виділяється на те, щоб в ЗМІ позитивно висвітлювати антикорупційні досягнення.

Хмара наводить приклад, якби не було «корупційного податку» в будівельній сфері, то громадяни платили б не більше 800 доларів за квадратний метр житла у центрі столиці, але за сьогоднішніх умов роботи, це коштує – дві тисячі доларів.

Для того, щоб антикорупційна система таки почала працювати в Україні, потрібно публічно обговорити та внести зміни в антикорупційну програму та прийняти закон про відповідальність за корупцію, вважають представники громадських організацій. Важливу роль може зідрати публічний реєстр корупціонерів.

«Нам потрібні хороші запобіжники, контролюючі інституції, які б мали досить засобів та повноважень, щоб присікати корупцію», – сказав Хмара.
Якщо ж корупція буде тільки розвиватися, експерт вважає, що незадоволення буде рости і громадяни почнуть виходити на акції протесту. Першим підтвердженням цьому він згадав виступи проти Укравтодору. Коли у лютому зійшов сніг і люди помітили усі вибоїни на дорогах – стало очевидно, що не всі заявлені гроші пішли на ремонт доріг. Це спровокувало водіїв автівок перекрити центральну вулицю біля Верховної ради та вийти на протест.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG