Спеціальні потреби

Розвалити НАТО запропонував у Конгресі США спеціально запрошений експерт


Цей російський філософ може бути причиною агресивності Путіна - сказали у Конгресі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Цей російський філософ може бути причиною агресивності Путіна - сказали у Конгресі. Відео

Як відносини між США та Росією дійшли до такого стану та що робити – ці питання були лейтмотивом слухань в Комітеті у закордонних справах Палати представників.

Один з трьох доповідачів, колишній посол США в Росії та професор Стенфордського університету Майкл Макфол, стверджує, що основною причиною агресії путінського режиму є його внутрішні економічні проблеми та бажання втримати владу. Спроби виправдати анексію Криму та війну в Східній Україні розширенням НАТО чи будь-якими іншими діями США – маніпуляції.

«Коли на RT говорять, що вони анексували Крим, щоб зупинити розширення НАТО, - це дурниці. Я був в уряді 5 років і був присутній під час кожної зустрічі з Путіним чи Медведєвим і в ході кожного, окрім одного, телефонних дзвінків. Питання розширення НАТО не піднімалося жодного разу. Це просто не було на порядку денному, безвідносно, добре це чи погано», - каже Макфол.

Іван Ільїн вірив, що Росія завжди права, а її весь час кривдять, переважно Захід
Про улюбленого філософа Путіна

Виснаження економічної моделі, неможливість і небажання реформуватися та ідеологія, зокрема описана в творах улюбленого філософа Путіна Ільїна, – ось причини агресії – погоджується з Макфолом дослідник Американського інституту підприємництва Леон Арон.

«Іван Ільїн вірив, що Росія завжди права, а її весь час кривдять, переважно Захід. Ворожість Заходу до Росії - вічна, вона спричинена заздрістю з боку Заходу до великої російської території, природних покладів, і, в першу чергу, до її святої душі та Божої місії стати Третім Римом. Проти Росії постійно роблять заколоти. І хоча перемир’я інколи корисне для Росії, справжній мир малоймовірний. На додаток до ідеології, зовнішня політика Путіна сформована великими та терміновими питаннями внутрішнього порядку денного. Коли Путін став президентом в третій раз, поганий економічний клімат в Росії призвів до різкого падіння економічного зростання, навіть з історично високими цінами на нафту», - говорить Арон.

А от третій учасник панелі, колишній посол США в СРСР Джек Метлок, який зараз викладає в Дюкському університеті, образи Росії розуміє та навіть їм співчуває.

«Вони вважають, що ми постійно рухалися проти їхніх інтересів, намагалися оточити їх з усіх боків та навіть втручалися в їхні внутрішні справи. Так, президент Путін зробив багато помилок, багато з яких не в інтересах Росії. Але це росіянам вирішувати. Вони самі мусять мати справу зі своїми скандалами», - переконував він.

Метлок навіть припустив, що проблеми у країн-членів НАТО з Росією виникають саме тому, що вони знають, що США їх захистять, а тому бездумно провокують Росію.

Я не бачу збігу між національними інтересами з безпеки США та поведінкою Туреччини. Чи Туреччина дійсно наш друг чи наша проблема?
Джек Метлок, колишній посол США в СРСР

«Військові союзи можуть стати причиною проблем, а не збільшити могутність. Коли наші інтереси чітко не збігаються з інтересами наших союзників, військові гарантії США можуть спричинити моральну небезпеку. Через це так звані «союзники» без зайвої причини починають бійки, очікуючи, що «дядечко Сем» їх виграє за них. Прямо як у шкільному дворі. Мені навіть важко вибрати один приклад. Я не бачу збігу між національними інтересами з безпеки США та поведінкою Туреччини. Чи Туреччина дійсно наш друг чи наша проблема? Так, якщо ми взяли на себе обіцянки, ми маємо їх поважати. Але ми маємо бути обережними та вибірковими, беручи на себе відповідальність. І деякі наші союзи були сформовані за зовсім інших умов «холодної війни», та мають бути переглянуті», - говорить Метлок.

Головне, порадив Метлок, - протистояти разом з Росією тероризму та спільно боротися з розповсюдженням ядерної зброї для чого, каже він, розміщувати військові сили США та НАТО у Східній Європі не доцільно. Відомий своїми проросійськими поглядами конгресмен Дейна Рорабакер був помітно задоволений виступом Метлока та подякував організатором, що слухання зробили «збалансованими». Але ніхто інший з пропозицією колишнього посла США в СРСР відмовитися від своїх зобов’язань перед союзниками заради дружби з Росією не погодився. Особливо активно Метлоку опонував колишній посол США в Росії Майкл Макфол.

«Я був на багатьох зустрічах, коли Барак Обама сидів з Путіним та казав йому: ЦРУ не підтримував усунення Мубарака від влади. ЦРУ не підтримує усунення від влади вашого режиму. Росіяни, деякі з яких є тут в цій кімнаті, діють самостійно. Українці діють самостійно. США їх не контролюють. Путін в це не хотів вірити. Може, він знав правду, але не хотів в неї вірити з політичних причин. Чи, може, дійсно не вірив в це. Ми про це сперечалися в адміністрації. Але він вирішив, що ми йому потрібні в якості ворогів для дискредитації цих людей.

Я тут чув, що ми всі наробили багато помилок. Але я хочу чітко відкинути моральну рівновагу, що нас всіх тут можна звинувачувати. Я хочу знати, що саме зробив Обама, щоб спричинити конфлікт, бо я чітко знаю, що Путін зробив. Якщо б в нас було 10 заповідей як бути добрим міжнародним громадянином, то «не анексуй територію свого сусіда» було б серед перших трьох. Вибачайте, але саме це Путін зробив. Ми не анексували жодних територій. Ми не підтримували жодних революцій. І має бути відповідь. Анексія, особливо в Європі, не може залишатися без відповіді».

На мою думку, головне, що треба зробити, щоб зупинити агресію Путіна, – допомогти українській демократії та ринковій економіці досягти успіху.
Майкл Макфол, колишній посол США в Росії

Макфол у своєму виступі запропонував конкретний план з 5 пунктів щодо політики США відносно Росії:

«На мою думку, головне, що треба зробити, щоб зупинити агресію Путіна, – допомогти українській демократії та ринковій економіці досягти успіху. Немає нічого важливішого за цю мету. Друге, - посилення НАТО. Третє, - протистояння російській пропаганді. Четверте, - обмежена співпраця з російським урядом, де це можливо, і де це вигідно для наших національних інтересів. І останнє – підтримка та залучення російських людей», - вважає Макфол.

Підтримати Україну закликав і конгресмен-демократ Еліот Енґель.

«Україна - центральне питання для НАТО. Якщо ми хочемо, щоб НАТО було успішною організацією, саме в питанні України ми повинні зайняти жорстку позицію. Я не згоден з рішенням адміністрації не надати зброю народу України. Вони думають, що це призведе до ескалації насильства. Але я думаю, що тактика Путіна зміниться, коли його загиблі солдати будуть повертатися додому в трунах», - сказав він.

Якщо ми хочемо, щоб НАТО було успішною організацією, саме в питанні України ми повинні зайняти жорстку позицію. Я не згоден з рішенням Адміністрації не надати зброю народу України.
Еліот Енґель, конгресмен

Еліот Енґель є автором кількох проукраїнських законопроектів, останній з яких, що все ще розглядається в Конгресі, має на меті посилити санкції проти Росії та законодавчо закріпити невизнання у будь-якій формі російської окупації Криму, так само як США не визнавали окупацію Радянським Союзом країн Балтії. Цей законопроект, розповів Енґель під час слухань, також допоможе збільшити інвестиції в Україну та у протистоянні російській пропаганді і дезінформації. А от на Росію, вважає Енґель, впливати важко. Головне – обмежити їхній вплив на інші країни.

«На сьогодні найкращий підхід - географічне стримування. Ми не можемо змінити російське суспільство зі всіма його проблемами. Але ми можемо тримати їхні проблеми в середині міжнародних кордонів Росії. Це може бути великим тестом для ролі НАТО в 21 столітті», - вважає конгресмен.

А от конгресмен Ед Ройс все-таки сподівається, що можна вплинути і на російський народ, навчивши його толерантності.

«Ми маємо вести мовлення в середині Росії. Розповідати росіянам, що насправді відбувається в їхньому суспільстві, що відбувається навколо світу, що таке толерантність, політичний плюралізм», - розповів Ройс.

Кілька разів під час слухань Макфол підкреслював необхідність підтримати український уряд.

Для європейської безпеки зараз настав ключовий момент, коли все залежить від того, що український уряд буде робити на протязі від 2 до 10 років
Майкл Макфол, колишній посол США в Росії

«Коли уряд розвалюється, коли демократія не працює, якщо економіка в стагнації - все це створює умови для агресії. Тому я думаю, що для європейської безпеки зараз настав ключовий момент, коли все залежить від того, що український уряд буде робити на протязі від 2 до 10 років. Сьогоднішній уряд здійснює дуже розумні кроки на макроекономічному рівні, будучи вимушений одночасно протистояти величезним викликам. Я нещодавно говорив з деякими високопосадовцями МВФ, вони задоволені тим прогресом, який спостерігається. І всі ми, МВФ, експертне середовище і самі українці погоджуються - в першу чергу, потрібно побороти корупцію і вилучити олігархів з політичного процесу», - зокрема сказав він.

Дивіться також: Порушення авторських прав артистів наступає на горло їх пісні - розповідь Скрипки.

Порушення авторських прав артистів наступає на горло їх пісні - розповідь Скрипки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG