Спеціальні потреби

Чи потрібні українському уряду іноземці?


Чому в уряді Гройсмана немає іноземців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00

Чому в уряді Гройсмана немає іноземців. Відео

В уряді Володимира Гройсмана, на відміну від попереднього, немає міністрів-іноземців. Більше того – згідно з новим Законом про державну службу, який вступив у дію 1 травня, їх там бути і не повинно. Стаття 19 чітко зазначає: на державну службу не може вступити особа, яка має громадянство іншої держави.

Емігрантка з України Люба Шипович працювала у провідній ІТ- компанії в Нью-Йорку. Щойно почався Майдан, вона однією з перших почала активно допомагати Україні, очоливши організацію «Разом». А коли їй запропонували працювати безпосередньо в Україні, Люба довго не роздумувала.

«Це було миттєве рішення. Я не замислювалася, яку роботу залишаю. Я просто думала, що потрібно поїхати в Україну, бо в той момент мені здавалося, що я потрібна, я можу принести користь Україні. Я глянула на свій банківський рахунок: ОК, на рік є певна фінансова подушка. Я можу цей рік пожити в Україні».

В Україні вона спочатку працювала радником в Одеській обласній адміністрації, а цього березня очолила Агентство з питань інвестицій та розвитку Одеської області. Після того, як 1-го травня у дію вступив новий Закон про державну службу, депутат Дмитро Голубов порушив питання її подальшого перебування на посаді, оскільки вона має американський паспорт. Причому роблячи це, він розмістив на Фейсбук фотографії сторінок її американського паспорта. Люба Шипович вважає його претензії безпідставними.

«По-перше, дуже дивно, що, будучи народним депутатом, він не знає про неможливість зворотної дії закону. А по-друге, для того, щоб подати це звернення, депутат використав мої персональні дані, які, я підозрюю, він отримав з аеропорту. Отже депутат пішов на порушення, як отримавши ці дані, так і опублікувавши їх. Тут виникає питання і про етичність депутата, а також про дотримання законодавства».

До того ж, додає мешканка Філадельфії, український правник та позаштатний радник Місії України при ООН Ірина Мазур, Люба Шипович має право займати цю посаду ще і тому, що вона ніколи не відмовлялася від українського громадянства.

«Вона є громадянкою України, оскільки відповідно до чинного законодавства України, ніхто не може бути позбавлений громадянства України, – пояснює Мазур. – В Україні не заборонено, але і не дозволено подвійне громадянство. Закон України про громадянство говорить, що у випадку набуття громадянином України громадянства іншої держави, у правовідносинах з Україною він залишається громадянином України. Ніхто не може бути позбавлений громадянства України тільки через той факт, що він набув громадянство іншої держави. Громадянин України, який приїхав в іншу країну, набув її громадянства, для України ця людина залишається громадянином України. Він може приймати участь у виборах, має право на ті самі пільги та права, як всі інші громадяни України. Завдяки тому факту, що законодавчо не врегульовано питання, наприклад, автоматичного позбавлення громадянства України при набутті іншого, тим самим Україна де-факто визнає, що існує подвійне громадянство в Україні».

«Голос Америки» звернувся до депутата Дмитра Голубова за роз’ясненням, але відповіді поки що не отримав. У той же час Люба, каже, що задоволена тим фактом, що її ситуація допомогла привернути увагу до обмежень, що містяться в новому законодавстві.

«Навіть якщо в мене все добре, цей закон заважає нам залучати нових фахівців. З одного боку, ми звертаємося до закордонних українців, кличемо їх приїхати допомогти розбудовувати Україну, а з іншого – приймаємо закон, який забороняє їм бути на держслужбі», – говорить вона.

Депутати забороняють держслужбовцям мати паспорт іншої держави, але самі цим правилом нехтують – обурюється Ірина Мазур:

«Народна рада прийняла це обмеження відносно представників державної виконавчої влади, державних службовців, хоча до себе ж такі самі вимоги вони не ставлять».

Один з авторів законопроекту про Державну службу Ірина Суслова каже: хоча іноземці в уряді працювати не можуть, їх радо кличуть бути радниками:

«Є радники, які допомагають напрацювати та впровадити економічний блок реформ, допомагають розробляти відповідні зміни, щоб Україна рухалася, це є радники, а виконавці – українці».

Колишній міністр економічного розвитку і торгівлі України Павло Шеремета теж колись працював радником в іноземному уряді – в Малайзії. Робота, говорить, цікава, але у радників – що в Україні, що в Малайзії – проблема єдина: до них не завжди дослухаються.

«В Україні до іноземних консультантів також прислухаються дуже ретельно і дуже прискіпливо, особливо перед та задля отримання траншу Міжнародного валютного фонду. Після цього, я думаю, що така гострота уваги різко падає. З мого досвіду», – каже він.

Прийняття нової редакції Закону про державну службу та відсутність в уряді Гройсмана іноземців він пояснює опором бюрократичної системи.

«Технократи були достатньо ефективні в уряді. Вони достатньо ефективно ламали, вони ще не повністю зламали цей опір, але вони ламали його достатньо ефективно. У нас в футболі конкуренція. У нас в інших видах спорту конкуренція. У нас повинна бути конкуренція в державних органах також. Наша державна служба застигла. Вона категорично неефективна, вона в тому числі привела до тієї ситуації, яку ми маємо з ВВП на душу населення, який є абсолютною аномалією в Європі. Ніде фактично такого немає. І очевидно, що вона себе намагається зберегти, оточити себе парканами з колючим дротом, щоб тільки далі панувати і отримувати від цього зиски – будь-які, політичні, економічні», – вважає Шеремета.

Утім, існує ймовірність, що норму про заборону іноземцям працювати в уряді таки усунуть. Вже після того, як закон вступив в дію, до нього назбиралося чимало претензій.

«Саме зараз на базі профільного комітету буде створено робочу групу, яка буде займатися розробкою змін і напрацюванням одного спільного ще одного великого законопроекту, який буде вносити зміни в Закон про державну службу, в тому числі там буде передбачено іншу процедуру по особам, які не мають українського громадянства, для того, щоб претендувати на керівні посади в органах державної влади в Україні», – пояснила депутат від «Самопомочі» Ірина Суслова.

Які саме будуть ці зміни – наразі не відомо. Але українська діаспора у США сподівається, що вони дадуть змогу активніше залучати таланти українців із паспортами інших держав, а також – іноземців.

Дивіться також: Все що Клінтон говорила про Путіна та Україну

Все що Клінтон говорила про Путіна та Україну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG