Спеціальні потреби

Росія домоглася того, що в кримському суспільстві панує страх – Рефат Чубаров


Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

Голова Меджлісу кримськотатарського народу дав інтерв'ю «Голосу Америки» у другу річницю кримського «референдуму»

16 березня 2014 року в Криму під наглядом російських спецназівців і в повному протиріччі з законодавством України пройшло опитування, яке Москва оголосила «референдумом щодо питання про приєднання до Росії», а пізніше послалася на його результати, анексувавши Крим.

Законність «референдуму» не була визнана на міжнародному рівні: Генеральна Асамблея ООН своїм спеціальним рішенням оголосила, що він не має юридичної сили і ніяк не впливає на статус Криму, який, згідно з міжнародним правом, залишається територією України.

Сполученими Штатами, Канадою, Японією та країнами Євросоюзу були введені санкції щодо Росії за порушення нею територіальної цілісності і суверенітету України, які залишаються в силі і, за заявами керівників цих країн, залишаться на весь час окупації Криму.

Протягом останніх двох років проросійська адміністрація Криму, за свідченням міжнародних правозахисних організацій, допускала масові порушення прав людини. Однією з найбільш постраждалих стала громада корінних мешканців Криму, кримських татар: її лідерам російські спецслужби заборонили в'їзд на півострів, порушивши проти них кримінальні справи, а громадські активісти серед кримських татар піддаються утискам.

Про те, чим стала окупація для кримськотатарської громади, як зараз живуть кримські татари, і наскільки важлива підтримка міжнародного співтовариства у відновленні до законного статусу Криму, в інтерв'ю «Голосу Америки» розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради України Рефат Чубаров.

Данила Гальперовіч: Як Ви охарактеризуєте стан, в якому після анексії Криму знаходиться кримськотатарська громада?

Рефат Чубаров: Для кримських татар ці два роки - це постійне відчуття навислої над ними серйозної небезпеки. І це відчуття, крім цього, визначає поведінку, позицію кожної людини або, принаймні, переважної більшості кримських татар. Це постійний стрес - відчуття не тільки великої несправедливості, а й відчуття того, що в сучасному житті виявляються такі ситуації, коли практично ніхто тобі не може допомогти.

Д.Г .: Скільки людей в Криму з Вашої громади продовжують, навіть пасивно, чинити опір режиму окупації - і скільки людей вже з цим, по-Вашому, змирилися? Яка з цього приводу позиція самого Меджлісу?

Сьогодні в Криму практично неможливе проведення масових заходів, як форми вираження людьми своєї думки
Рефат Чубаров

Р.Ч .: Перше, що принесла Росія на територію окупованого нею Криму - це застосування тактики «випаленого простору» з точки зору поведінки громадськості. Сьогодні в Криму практично неможливе проведення масових заходів, як форми вираження людьми своєї думки. Для Криму це явище за останні 25 років дуже незвичне, оскільки в роки українського суверенітету цим правом - правом вільно висловлювати свою позицію, особливо в формі колективної поведінки, масових заходів - користувалися всі, в тому числі і ті, хто ці масові заходи прикрашав російськими триколорами. Сьогодні в Криму це неможливо, Росія цього домоглася.

У суспільстві панує страх. Дуже швидко повернувся той час, який знайомий старшому поколінню, радянському - коли люди в суспільстві говорять одне (або не говорять взагалі нічого), думають інше, обговорюють лише з дуже близькими людьми свої думки. Час від часу окупаційна влада підстьобує таку модель поведінки тим, що проводить масові обшуки в будинках. Роблять це в потворній формі, від якої кримські люди дуже давно вже відвикли: можуть, не постукавши, зламати двері, увірватися через вікна, посипавши стеклами розбитих вікон сплячих дітей. Можуть, не оформлюючи документи, забрати в ФСБ чи інші каральні органи, і протягом дня намагатися психологічно зламати людину, а потім, як ні в чому не бувало, пізно ввечері його відпустити, навіть не оформивши документи.

У суспільстві панує страх. Дуже швидко повернувся той час, який знайомий старшому поколінню, радянському - коли люди в суспільстві говорять одне, думають інше,
Рефат Чубаров

Також влада тримає активних людей в ув'язненні. Сьогодні 11 кримських татар утримують у в’язницях без винесеного вироку. Ахтем Чийгоз був арештований 29 січня 2015 року, трохи пізніше Алі Асанов, Мустафа Дегерменджі - це троє людей, яких звинувачують в події 26 лютого 2014 (заворушення біля будівлі Верховної Ради Криму - Д.Г.). 8 осіб звинувачують у причетності до екстремістської діяльності, а деяких навіть підозрюють у нібито підготовці терористичних актів: це люди, проти яких висунуті підозри, що вони належать до організацій, заборонених на території Росії, мова йде про «Хізб ут-Тахрір». Ці постійні репресії безпідставні, мені здається, навіть з точки зору тих, хто їх робить. Подивимося, чим закінчаться суди, але те, що такі репресії постійно підтримують рівень страху в суспільстві на необхідному для окупантів рівні - це правда. Кримське товариство сьогодні, з точки зору прояву своєї позиції, в заціпенінні. Кримському суспільству дуже чітко сказано: ви можете веселитися, займатися своїми справами, висловлювати вільно свою позицію, але тільки в напрямку схвалення влади. Ви можете робити все, що завгодно, але тільки в тих параметрах, які ми вам визначили.

Д.Г .: Правоохоронними структурами Росії, що діють у Криму, Меджліс кримськотатарського народу переслідується особливо жорстко. Ми бачимо це у заявах прокурора Криму і діях спецслужб. Чому, як Вам здається?

Сьогодні вийшло так, що в Криму бандити, злочинці, які увірвалися в наш будинок, намагаються судити тих, хто живе в цьому будинку
Рефат Чубаров

Р.Ч .: Сьогодні вийшло так, що в Криму бандити, злочинці, які увірвалися в наш будинок, намагаються судити тих, хто живе в цьому будинку і, перш за все, намагаються заборонити органи самоврядування, які людьми в Криму, в даному випадку, кримськими татарами, створені відповідно до міжнародного права. Якщо ви візьмете декларацію ООН про права корінних народів, ви знайдете кілька статей, в яких йдеться про те, що корінні народи мають право створювати свої політичні, економічні, культурні та інші інституції, і через них представляти і захищати свої колективні права. Держави зобов'язані поважати права корінних народів в частині створення ними за своїми процедурами національних інститутів. Росія, яка намагається на міжнародному рівні представляти себе однією з держав, які дуже піклується про долю корінних народів, в цьому випадку прекрасно розуміє, що позиція корінного народу півострова, його позиція неприйняття окупації може бути усунена безліччю різних впливів на кримських татар. Вони намагаються це робити через засоби масової пропаганди Росії. Вони намагаються знайти особливі підходи до мусульманських громад. Вони намагаються особливо працювати з кримськотатарською молоддю. І найголовніше, вони намагаються позбавити можливість зв'язку з тими органами, які кримські татари самі обирали і формували, і замість них створити клони. Вони пройшли всі етапи для того, щоб «приручити» Меджліс, або просто його підім'яти під себе і зробити доповненням окупаційної влади. Ми пройшли етапи: спершу - підкупів, умовлянь, шантажу, ультиматумів. Потім пішли репресії. З 33 членів Меджлісу десь четверо наших колишніх в команді людей не витримали цього, пішли на служіння влади. Але переважна більшість не пішла. Влада спробувала зібрати курултай (з’їзд), 248 делегатів. Якби вони їх зібрали, якби вони змогли їх змусити, вони могли б своїм рішенням обрати інший склад Меджлісу, переобрати всіх, аж до голови. Але вони не змогли зібрати цих делегатів, змогли лише якось впливати на приблизно 50 делегатів з 248. Так що всі їхні спроби якимось чином змусити Меджліс працювати на себе і, в першу чергу, домогтися від Меджлісу публічного одобрення входження Росії до Криму, не увінчалися успіхом. Тому тепер у них залишився один, з їх точки зору, прийнятний варіант - це оголосити діяльність Меджлісу екстремістською, і на цій основі заборонити Меджліс в Криму.

Д.Г .: Що Ви можете сказати про тих людей, які зараз є де-факто кримською владою? Адже вони ж напевно були відомі всім кримським татарам і до того, як це сталося два роки тому. Що це за люди?

Західній спільноті треба, перш за все, об'єднатися і виступити широким фронтом проти агресії Росії щодо своїх сусідів, адже вона несе небезпеку і іншим віддаленим державам
Рефат Чубаров

Р.Ч .: Я не буду говорити про Меняйла, який поставлений в Севастополі - він був практично невідомий. Але якщо ми говоримо про Аксьонова, Константинова, Донича і багатьох інших, то вони дуже добре відомі не тільки кримським татарам, а практично всім мешканцям Криму, незалежно від того, яку посаду ці люди займають. Ось якби це був «план Обами» якимось чином зашкодити Кремлю, який окупував Крим, то цей умовний Обама повинен був запропонувати саме цих людей. Кремль поставив на самих непридатних для управління такою складною територією людей. Але при цьому, звичайно, люди ці віддані конкретній людині, яка їх призначила на це. Вони до цього були також віддані і Януковичу. А, скажімо, Константинов так само віддано міг свою позицію визначати по відношенню до Ющенка. Ці люди завжди віддані тим, хто їх призначив. І вони найменше придатні. Це слово я використовую в професійному значенні: вони не вміють і не готові управляти такими спільнотами. Але з нашої точки зору, з моєї особистої це добре, що вони стоять на чолі Криму. Час, який буде потрібно, щоб Росія пішла з Криму - а в тому, що цей час настане, у нас немає ніякого сумніву - це час в значній мірі буде скорочуватися, завдяки таким людям як Аксьонов, Константинов, Іоффе і інші.

Д.Г .: У радянські роки був рух за реабілітацію кримських татар, за припинення їх приниженого і репресованого становища. Ми пам'ятаємо генерала Петра Григоренка, ми пам'ятаємо те, що робили Мустафа і інші. Як Вам здається, наскільки можлива зараз в світі кампанія за права кримських татар, подібна до тієї, яка була за радянських часів?

Р.Ч .: Як ви знаєте, кримськотатарський національний рух, що створився на початку 60-х років ХХ століття, через певний час став частиною дисидентського руху в СРСР. Але цей прихід був випереджений внутрішніми дискусіями в самому русі, коли частина говорила, що не варто входити в дисидентський рух: досить, щоб ми вимагали тільки відновлення своїх прав. Але дуже швидко нове покоління, в тому числі Мустафа Джемілєв, змогло переконати інших, що неможливо розраховувати на відновлення права кримськотатарського народу на повернення до Криму, якщо сам режим в СРСР не буде піддаватися якимось змінам, якщо кримські татари не будуть намагатися вплинути на зміни цього режиму. Сьогодні світу слід усвідомити, що Росія, яка створилася після розпаду СРСР - це держава, яка є особливим викликом не тільки для її сусідів, а й віддаленим державам, особливим викликом тим принципам, які поділяє Захід. І західній спільноті треба, перш за все, об'єднатися і виступити широким фронтом проти агресії Росії щодо своїх сусідів, адже вона несе небезпеку і іншим віддаленим державам. Ось таке об'єднання, з моєї точки зору, і було б ефективним захистом, власне, кримських татар. Я іноді кажу на зустрічах: «Ви можете не думати про кримських татар - врешті-решт, у вас є свої виборці. Ви можете не думати про майбутнє України. Але ви зобов'язані думати про свою долю, про свої народи, і тому у вас немає іншого виходу, як захищати кримських татар».

Дивіться також: Сказали Порошенку: Боротьбу з корупцією треба починати з нього - сенатор

Сказали Порошенку: Боротьбу з корупцією треба починати з нього - сенатор. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG