Спеціальні потреби

Чорне море - новий фронт російської війни, застерігають аналітики на Заході 


Архівне фото: супутниковий знімок  Planet Labs PBC, острів Змііний, Україна, 6 травня 2022 року. (Planet Labs PBC via AP)
Архівне фото: супутниковий знімок  Planet Labs PBC, острів Змііний, Україна, 6 травня 2022 року. (Planet Labs PBC via AP)

Росія може сконцентрувати сили на боротьбі за контроль над Чорним морем, вважають деякі аналітики у США. Колишній адмірал США Джеймс Ставрідіс вказав, що Чорне море у наступні тижні стане ще одним фронтом війни Росії проти України, і міжнародні організації, такі як ООН, НАТО, або Сполучені Штати та союзники, ймовірно, вимушені будуть ескортувати танкери з зерном з Одеси. Про це Ставрідіс заявив в радіоінтерв'ю АМ770 в неділю.

"Це буде новий фронт у війні, який виникне у наступні декілька тижнів", - вказав він.

Подібну думку висловив і Ерік Морзе, колишній канадський дипломат, а тепер експерт Королівського канадського військового інституту в Торонто. Він назвав блокаду Чорного моря "третьою фазою війни" для Росії. Якщо перша фаза, в якій Путін хотів скинути український уряд, провалилась, а друга фаза - протистояння на Донбасі - триває з "поступовим" просуванням Росії поблизу Сєвєродонецька, то третя - блокада чорноморських портів - може стати більш загрозливою, вважає аналітик. Він закликає розбити блокаду "швидко та рішуче" а також запровадити контрблокаду контрольованих Росією портів Азовського моря. Однак, вказує експерт в статті для Ottawa Citizen, розблокування вимагатиме більш безпосередньої військової участі Заходу, включаючи "конвої та ескорти ВМС на кшталт тих, які використовувались в Другій світовій війні".

Згідно з повідомленнями українського Міноборони, ситуація на північному заході Чорного моря залишається напруженою і блокада триває. "Противник блокує цивільне судноплавство у північно-західній частині Чорного моря та утримує в акваторії п’ять кораблів із можливим сумарним залпом до 34 КРМБ типу “Калибр”, - йдеться в повідомленні речника Міністерства оборони України в Telegram у вівторок.

Українське Міноборони повідомило в Telegram, що в понеділок корабельне угруповання Чорноморського флоту РФ було відкинуто від українських берегів на відстань більше сотні кілометрів. Росія продовжує укріплювати протиповітряну оборону в Криму та оборону Зміїного, йдеться в повідомленнях українського оборонного відомства, а також британської розвідки. Це може бути ознакою того, що Росію відкинуто від узбережжя і вона буде більше покладатись на берегову охорону, зазначили аналітики американського Інституту вивчення війни. Ймовірно, говорять вони, Україна скористається ситуацією, щоб послабити економічну блокаду Чорного моря.

Наразі майже 84 комерційні кораблі, деякі з яких завантажені пшеницею та кукурудзою, і приблизно 450 мореплавців заблоковано в українських портах, сказав на прес-конференції в понеділок речник Держдепу США Нед Прайс. Ще 22 мільйони тонн зерна перебувають на елеваторах поблизу портів.

Блокування поставок зерна збільшило продовольчу кризу в світі, вказують представники багатьох країн, а також в ООН. В Росії звинувачують західні санкції в погіршенні продовольчої кризи - твердження, яке на Заході заперечують.

У статті використано інформацію AV770, Ottawa Citizen.

XS
SM
MD
LG