Спеціальні потреби

23 роки тому на Тяньаньмень відбулась розправа над студентами


Четвертого червня 1989-го року студентський рух за демократію був вщент розбитий китайською армією на площі Тяньаньмень у Пекіні. 23 роки потому у Гонконгу споруджують символ китайського демократичного руху. Відкритий у квітні «Альянсом на підтримку демократичних патріотичних рухів у Китаї», він став першим у світі музеєм, присвяченим тій кривавій розправі. Законодавець Лі Чекьянь є одним з керівників Альянсу:

«Звісно, Китай ніколи не дозволить, щоби в Інтернеті з’явилися такі слова як «4 червня», чи «різня на площі Тяньаньмень». Тож цей музей може стати певним прозрінням для китайців, які побачать правду про те, що ж відбулося того дня».
Лі Чекьянь
«Ми сподіваємося, що експонати допоможуть донести справжні емоції і переживання до відвідувачів. Щоб вони по справжньому зрозуміли що там сталося, і продовжували боротьбу за демократію і громадянські права у Китаї».

Китайський уряд забороняє говорити про придушення повстання на площі Тяньаньмень. Втім, каже Лі, дехто з 30 мільйонів китайських туристів, які щороку приїздять у Гонконг, приходять сюди, щоби дізнатися більше.

«Звісно, Китай ніколи не дозволить, щоби в Інтернеті з’явилися такі слова як «4 червня», чи «різня на площі Тяньаньмень». Тож цей музей може стати певним прозрінням для китайців, які побачать правду про те, що ж відбулося того дня», - каже законодавець.

Цей музей є лише одним з прикладів того, як Гонконг намагається не дати забути людству про події 4-го червня. Наприклад, протягом цього тижня одна з театральних труп виступила зі спектаклем «Жовтий птах». Після кровопролиття на площі, китайська влада почала проводити масові арешти учасників студентських протестів. І чимало гонконгських активістів допомогли китайським студентам втекти з Пекіну у Гонконг, а потім - у США і Канаду. Ця секретна операція отримала кодову назву «Жовтий птах» і тривала вісім років. Попри відкритість, яка загалом панує у Гонконгу, поставити таку виставу про події на площі Тяньаньмень не так вже й легко, зізнається директор Ло-Чін Ман:

«Ви хочете замовити сцену для цієї постановки, але ніхто вам її не дасть. Хочете розмістити рекламу на автобусі – автобусна компанія вам відмовить. Завжди щось стоїть на заваді, і ви навіть не знаєте, звідки воно походить. Це жахливо».

Шіна Ю у 89-му була ще дитиною. Втім, події 4-те червня вона вважає актуальними для сьогоднішнього Гонконгу, адже контроль Пекіну над цим містом дедалі зростає.

«Ті студенти на площі Тяньаньмень, вони захищали свою країну, свої принципи і переконання, віру у майбутнє. Вони за це боролися. Я вдячна їм за той вчинок і за їх любов», - говорить молода жінка.

Попри те, що правду про події на площі Тяньаньмень китайська влада намагається приховати ось уже майже чверть століття, чимало жителів Гонконгу все ж продовжують нагадувати людству про ту криваву розправу над студентами.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG