Спеціальні потреби

Головний дипломат ЄС каже протидіяти Росії, підтримувати Україну, але й взаємодіяти з Москвою


Верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та безпеки Жозеп Борель, підбиваючи підсумки нещодавніх дискусій європейських лідерів про відносини з Росією, закликав до рішучої об'єднаної європейської протидії зловмисній політиці Москви.

Ми повинні продовжувати підтримку України...
Жозеп Борель

Після того, що Борель у своїму офіційному блозі називає «інтенсивними дебатами» на саміті керівників країн Євросоюзу цього місяця, посадовець наголошує на потребі «збалансованого стратегічного підходу» до Москви.

«Росія під президентством Путіна віддалила себе від Європи» і «зараз не зацікавлена у розвитку ЄС в якості глобального гравця», - пише він, передбачаючи, що «відносини ЄС і Росії можуть навіть погіршитися».

Борель починає з того, що країни та міжнародні організації «повинні протидіяти навмисним порушенням міжнародного закону з боку Росії», а завершує твердженням про необхідність «збереження каналів зв'язку» з Москвою та пошуків «форм співжиття», включно з «залученням» Росії для вирішення окремих проблем.

Значне місце представник відводить роз’ясненню, що одним з головних елементів протидії порушенням міжнародних законів з боку Росії є європейська підтримка України.

«Ми повинні продовжувати підтримку України і її територіальної цілісності, суверенітету й незалежності. Це включає подальші заклики до Москви, щоб вона взяла на себе відповідальність і виконувала Мінські домовленості. Ми також будемо далі тиснути на Росію за те, що вона не співпрацює з міжнародними намаганнями досягти справедливості для жертв збиття авіалайнера рейсу MH17 над Україною», - пише представник.

Важливою для Євросоюзу на думку Бореля є згуртованість, бо інакше, за словами посадовця, «сильна позиція ЄС щодо Росії залишатиметься порожньою обгорткою».

Взаємодія з Росією це не розкіш, і це ще менше є поступкою.
Жозеп Борель

Жозеп Борель окремо вказує на необхідність боротьби «зі злочинністю, що походить з Росії включно з кібернападами» і згадує про проблему дезінформації та маніпуляцій інформацією.

«Там також потрібно буде активізувати боротьбу корупцією і відмиванням грошей та домогтися більшої прозорості стосовно походження та цілей таких фінансових потоків з та в Росію», - сказано в дописі.

Борель каже і про необхідність взаємодії з Росією, наголошуючи, що «подобається це комусь, чи ні - Росія є ключовим гравцем на світовій арені і вона збільшила свою політичну присутність у різних частинах світу».

Таке твердження європейського посадовця частково збігається із закликами, що лунають зокрема від президента Франції Еммануеля Макрона та німецької канцлерки Анґели Меркель.

Але минулий саміт керівників країн ЄС був позначений різкими розходженнями щодо ідеї відновлення офіційних контактів Євросоюзу з президентом Росії Володимиром Путіним, які були припинені 2014 року після російського нападу на Україну.

Жозеп Борель визнав, що дебати на цю тему в Брюсселі були «інтенсивними» і пропозиція Франції та Німеччини про повернення до самітів ЄС з Росією була відхилена.

«Зі свого боку я можу лише повторити про свої наміри працювати на такій основі: вимагати покращення поведінки Росії в багатьох питаннях і визнавати потребу бути готовим до взаємодії», - пояснює посадовець.

Борель фактично стає на бік пропозицій Макрона і Меркель наголошуючи, що закордонна політика передбачає «переговори з людьми, які впливають на розвиток подій».

«Взаємодія з Росією це не розкіш, і це ще менше є поступкою», - переконує верховний представник.

«Зрештою, Росія - це наш найбільший сусід. Вони нікуди не дінеться, і в найближчому майбутньому там навряд чи будуть політичні зміни, які суттєво вплинули б на її спосіб поведінки. ЄС повинен це взяти до уваги і розробити політику, яка уможливила б якусь форму співжиття, захист наших інтересів і цінностей, а також припинення динаміки ескалації», - завершує Жозеп Борель.

Дивіться також: Джордж Кент пояснив, що Сполучені Штати очікують від України на антикорупційному фронті. Відео

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG