Спеціальні потреби

Білл Клінтон був пригнічений виведенням грошей з Росії та її антисанітарією – подробиці розмов з Блером


Білл Клінтон і Тоні Блер
Білл Клінтон і Тоні Блер

Оприлюднено розшифровки розмов президента США Білла Клінтона і прем’єр-міністра Великобританії Тоні Блера.

У виконання Закону про доступ до інформації за запитом організації Бі-Бі-Сі, Білий дім опублікував розшифровки особистих і телефонних розмов колишнього президента США Білла Клінтона і британського прем’єр-міністра Тоні Блера з травня 1997 року по грудень 2000 років. Документ зі скороченнями частини розмов конфіденціального характеру будь-який бажаючий може знайти на сайті Бібліотеки Білла Клінтона. У тексті переважно присутні слова Клінтона, а ось Блера – тільки особистого характеру, короткі відповіді, без яких-небудь політичних деталей.

Україна на більш ніж 500 сторінках розшифровок згадується лише один раз. Білл Клінтон у травні 2000 року повідомляє Тоні Блеру, що він туди їде. А ось Росії лідери двох країн приділяють багато уваги.

У травні 1997 року вони говорять про перспективу вступу в НАТО країн Балтії і можливої реакції на це Росії. На той момент мова йде про Румунію та Словенію. Клінтон і Блер погоджуються, що з балтійськими країнами квапитися не варто. Республіканці в Конгресі, говорить Клінтон, підтримують розширення НАТО, хоча деякі проти, бо побоюються збільшення націоналістичних настроїв у Росії, що, на думку самого американського президента, – «дурний аргумент». Один з радників Блера посилається соціологію, згідно з якою пересічні росіяни не сильно турбуються з приводу розширення НАТО. «Який сюрприз, – реагує Блер, – вони виявилися нормальними і більше турбуються про свою економіку».

У телефонній розмові в серпні 1998 року Клінтон пропонує не виносити рішення про початок військової операції НАТО в Косові на голосування Ради Безпеки ООН, щоб ... не нашкодити російському президентові Борису Єльцину. Адже заблокувавши цю резолюцію, Росія погіршить власне міжнародне становище у важкій економічній ситуації, а не заблокувавши – уряд Єльцина налаштує проти себе власне населення. У розмові Клінтон повідомляє Блеру, що Косово на порозі гуманітарної катастрофи. Мілошевич вирішив діяти військовим шляхом, а сербські військові діють не лише проти албанських повстанців, а й мирного населення. Це тому, каже Клінтон, що Мілошевич чомусь думає, що НАТО буде діяти тільки згідно з резолюцією Ради Безпеки ООН, а Росія цю резолюцію заблокує. Треба дати Мілошевичу чітко зрозуміти, що НАТО може діяти і без ООН, говорить він.

У той час, коли США платять величезні гроші Росії за запуск ракет, російські інженери і вчені сидять по півроку без зарплат.
Білл Клінтон

В іншій розмові Клінтон висловлює занепокоєння з приводу здоров'я Єльцина і дивується тому, як функціонує російська економіка. Не тільки банки, а й звичайні громадяни виводять гроші з країни. Все, що ми їм дали через МВФ, скаржиться він Блеру, – 7,5 мільярда доларів – вийшло з країни. І замість того, щоб налагодити нормальну регуляторну, банківську і систему соціального забезпечення, в Думі говорять про денаціоналізацію власності та контроль над цінами. Клінтон переживає, що Росія може стати по суті африканською країною. Клінтона пригнічує, що більшість населення Росії готова призупинити демократичні свободи заради сильного лідера. Американський президент збирається туди поїхати і переконати їхнє керівництво, що необхідно прийняти демократію і вільний ринок. Якщо в Росії буде диктатор, говорить Клінтон, нам буде складніше мати з ними справу і щодо Косова, і щодо інших питань. Клінтон має намір зустрітися з лідерами Думи і розповісти, що відбувається в США, щоб «зменшити їх параною з приводу Америки і Заходу».

У вересні 1998 року Клінтон із задоволенням відгукується про той факт, що Росія бере участь у саміті G7. Може в приватних розмовах лідери інших країн розкажуть, як треба вести фінанси, сподівається він, адже Росія, говорить Клінтон, будує свій фундамент на вакуумі. А з іншого боку, говорить Клінтон, світ у рецесії і зростання необхідне. Білл Клінтон висловлює готовність допомогти Росії налагодити свої фінанси і навіть закрити очі на деякі недоліки. Його також обурює той факт, що в той час, коли США платять величезні гроші Росії за запуск ракет, російські інженери і вчені сидять по півроку без зарплат.

Ми повинні працювати над тим, щоб країни-сусіди ретельно перевіряли всі судна, що йдуть в Косово, щоб переконатися, що росіяни не порушують ембарго на постачання зброї
Білл Клінтон

У розпал кампанії в Косові в квітні 1999 року Клінтон висловлює стурбованість діями Росії. «Врешті-решт, я розумію, що це для них політичне питання, але вони не повинні надавати військову підтримку, яка піддає ризику життя наших пілотів. Вони повинні зрозуміти, що матимуть наслідки. Також ми повинні працювати над тим, щоб країни-сусіди ретельно перевіряли всі судна, що йдуть в Косово, щоб переконатися, що росіяни не порушують ембарго на постачання зброї», – сказав він Блеру.

Після закінчення кампанії на Балканах Клінтон дуже емоційно і з ентузіазмом говорить про плани допомоги країнам колишньої Югославії. І Клінтон, і Блер, говорячи про те, хто міг би очолити цей процес, висловлюються, що якби вони вже не були при посаді, із задоволенням самі б за неї взялися. Пригнічує їх одне. «Я реально турбуюся, що Єльцин може прийняти небезпечне рішення, – говорить Клінтон. – Він думає, що ми намагаємося збільшити нашу зону впливу. Він просто не розуміє, що ми намагаємося побудувати більш мирну Європу, припинити етнічні чистки». Але врешті-решт, впевнений Клінтон, Єльцин вчинить правильно, адже він – «єдиний російський лідер, який по-справжньому ненавидить комунізм, вірить у свободу та інтеграцію з Заходом». Клінтон вважає, щоб поміняти настрої в російському політикумі, треба організувати більше поїздок російських парламентаріїв у США.

Це (Росія - ГА) єдина країна у світі, в якій тривалість життя знижується не через лікарів, а через антисанітарні умови
Білл Клінтон

За словами Клінтон, Єльцин у розмовах давав зрозуміти, що сам він не вірив, що розширення НАТО несе якусь загрозу Росії, але ж багато «бабусь у селі вірять». Дуже важливо зрозуміти ментальність росіян, говорить Клінтон Блеру, вони все ще під впливом «Наполеона, Гітлера і того, як закінчилася ”холодна війна” і розпався Радянський Союз».

Окремо Клінтон вимовляє цілу промову з приводу системи оподаткування в Росії. Колись, ще будучи губернатором, він розмовляв з директором Макдональдса в Росії, який йому розповів, що на виплату податків у нього йде 85% прибутку. Оскільки це Макдональдс, він все одно заробляє гроші, але його російські конкуренти платять лише 5%. Ще у них дуже дивне розуміння енергетичного сектора, ділитися Клінтон з Блером, який вони бачать у сенсі суверенітету, і нам дуже складно це поміняти.

Інше питання, яке Клінтону трохи незручно піднімати з росіянами, це їх система охорони здоров’я. «Це єдина країна у світі, в якій тривалість життя знижується не через лікарів, а через антисанітарні умови», – говорить Клінтон і вважає, що це одна з речей, яка деморалізує росіян.

Він (Путін - ГА) хоче робити свою справу добре і працює над цим кожен день. У нього високий інтелект і дисципліна»
Білл Клінтон

Клінтон у розмовах кілька разів позитивно відгукується про Віктора Черномирдіна, а прихід до влади Путіна бачить у позитивному світлі. На його думку, у того величезний потенціал і вони зможуть разом створити у світі багато добра.

Розповідаючи про свою зустріч з Путіним в листопаді 2000 року, після того, як той уже став президентом, Тоні Блер каже, що Путін дуже старався справити на нього враження. Чим більше часу ти з ним проведеш, радить Клінтон, тим краще. «Я думаю, що він хлопець із великими здібностями й амбіціями для росіян. Його наміри в цілому шляхетні і прямолінійні, але він ще не визначився. Він трохи в'язне у питанні демократії», – ось таку характеристику дає Клінтон Путіну у 2000 році. Також обидва лідери погоджуються, що Путіну важливо правильно підібрати кадри, бо, за словам Клінтона, багато людей «заливають йому у вуха всяку нісенітницю». Але «він хоче робити свою справу добре і працює над цим кожен день. У нього високий інтелект і дисципліна».

Тоні Блер і Білл Клінтон детально говорять і про інші основні події того часу – врегулювання в Північній Ірландії, кампанію проти Саддама Гусейна в Іраку та внутрішні політичні перипетії в США, нерідко вживаючи міцні слівця.

У певний момент Клінтон, втомившись від вантажу світових проблем, жартома просить у Блера британське громадянство. Приїжджай, відповідає той, тебе тут люблять

З розшифровок розмов видно, що у лідерів – близькі, довірчі, дружні стосунки. Говорять вони про родини, дітей, обмінюються враженнями про побачені картини, фільми, радять один одному, в якому ресторані в певному місті краще пообідати та в який гольф-клуб піти.

У певний момент Клінтон, втомившись від вантажу світових проблем, жартома просить у Блера британське громадянство. Приїжджай, відповідає той, тебе тут люблять. Лідери обговорюють, коли Клінтону краще приїхати в Лондон – до того, як Шері Блер народить дитину або вже після – як довго Блер зможе побути вдома після пологів дружини (тиждень), а Білл Клінтон пропонує свої послуги у догляді за дитиною.

Цей документ, без сумніву, вже почали уважно вивчати працівники виборчих кампаній опонентів дружини Клінтона Гілларі – як серед демократів, так і республіканців.

Дивіться також: Експерт, з якою хоче судитись ГПУ, має до Шокіна ті ж претенції, що Байден, Пайєтт та українці

Експерт, з якою хоче судитись ГПУ, має ті ж претенції, що Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:06 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG