Спеціальні потреби

Ядерники: Чорнобильська аварія значно більша за Фукусіму


Ядерники: Чорнобильська аварія значно більша за Фукусіму

Українські ядерники заспокоюють щодо безпеки українських АЕС, але й застерігають, що Чорнобиль й досі залишається «пороховою бочкою» в країні.

Президент ДП НАЕК «Енергоатому» Юрій Недашковський запевняє, що всі українські АЕС відповідають міжнародним стандартам безпеки і будуть ще раз перевірятися через нові «стрес-тести», а також на сейсмічну стійкість.

«Ми не стоїмо осторонь тих процесів і рішень, які зараз опрацьовуються в країнах ЄС та МАГАТЕ. І готові, не очікуючи офіційних звернень, включитися разом з ними в роботу з розроблення та проведення з урахуванням сьогоднішньої ситуації так званих «стрес-тестів» як на АЕС Євросоюзу, так і України», – каже Юрій Недашковський.

Щодо побудови нових двох енергоблоків на Хмельницький АЕС, представники «Енергоатому» запевняють, що уроки аварії на японській АЕС «Фукусіма» будуть враховані, а нові блоки побудують за новими технологіями безпеки.

«Ми повинні доказати, що ці реактори не вчорашнього дня. Це останні нові технології, які докорінно відрізняються від тих реакторів, які будувалися в 70-х роках», – стверджує Юрій Недашковський.

Порівнювати ж аварію на Чорнобильській АЕС із тим, що зараз відбувається в Японії – недоцільно, вважають ядерники. Насамперед, через те, що станції збудовані за різними технологіями і причини трагедій різні. «Чорнобильська аварія – це максимально можлива аварія на будь-якій АЕС», говорить екс-заступник голови держкомітету України з ядерної та радіаційної безпеки Георгій Копчинський. Також порівняно із тодішньою радянською Україною, Японія тримає під контролем ситуацію на «Фукусімі».

За словами генерального директора ВП «Атомпроектінжиніринг» ДП НАЕК «Енергоатому» Володимира Броннікова, в тому ж регіоні Японії знаходилися інші три АЕС, які під час землетрусу припинили свою роботу, і ніхто про них сьогодні не згадує.

Екологи не так позитивно дивляться на те, як розвивається українська атомна енергетика.

«Якщо Японія не змогла контролювати свої АЕС, і це змусило хвилюватися європейські країни, то чого вже чекати у найближчому майбутньому в Україні, де майже всі реактори є застарілими фізично і морально», – вважає експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру України Дмитро Хмара.

Безпеку ж збільшуватимуть нові сучасні джерела енергії та закриття старих АЕС, говорять експерти.

Однією ж з найбільших проблем залишається ліквідація наслідків Чорнобильської катастрофи. За словами колишнього генерального директора ЧАЕС (1987-1992) Михайла Уманця, для цього Україною не було зроблено майже нічого. До того ж спливає термін експлуатації саркофага, і всі ядерні матеріали за 25 років перетворилися на пил. «В разі, якщо нічого не буде зроблено, ми отримаємо великий викид пилу таких речовин, яких немає на японських станціях. А далі – куди вітер подме», – говорить Михайло Уманець.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG