Спеціальні потреби

Журналістів пустили на китайську фабрику, де збирають Apple


Уперше в історії журналістам було дозволено відвідати фабрику в Китаї, де виробляються Ай-фони і Ай-педи. Її власникам закидали, що працівники на цій гігантській фабриці працюють надмірні години за низьку платню та живуть у дуже скупчених умовах. Одну з працівниць цієї фабрики звати Жяу Їнг. Їй 27 років і вона – мати двох дітей. Її діти живуть всього у двох годинах їзди, але Жяу може дозволити собі відвідувати їх лише раз на місяць. На життя вона заробляє, зачищаючи залишки алюмінію на логотипі компанії «Apple» на кришці Ай-педів. Крізь руки Жяу пройшли сотні тисяч таких кришок, але вона ніколи не тримала у руках готовий Ай-пед. Аби його купити їй потрібно віддати зарплату за три місяці.

Це – типова історія працівників заводу «Foxconn». Тут працює 235 тисяч людей, більшість з них – з бідних сіл, де їх родини живуть у страшенній бідності. Тепер вони сплять у гуртожитках, де в кожній кімнаті – вісім людей.

Робоча зміна – 12 годин. 1 година перерви на обід. У заводській їдальні годують, як правило це м’ясо з рисом. Від цеху до їдальні працівники рухаються колоною. Якщо вони поїдять швидко, то можуть трохи поспати на робочому місці.

А якщо «Foxconn» потрібні нові працівники – під стінами заводу завжди стоїть натовп бажаючих тут працевлаштуватися. Зарплата – 2 долари за годину.

Але не усі можуть витримати навантаження та монотонність життя на фабриці. З часу, коли 18 працівників «Foxconn» покінчили життя самогубством, вистрибнувши з вікна, навколо будинку розвісили сітки. На цій фабриці рівень суїцидів – нижчий від середнього в Китаї. У відповідь на самогубства, що трапилися один за одним, тут відкрили центр психологічної допомоги та збільшили зарплату на 25 центів в годину.

Рік тому компанія Еппл приєдналася до Асоціації справедливої праці і попросила провести незалежну інспекцію умов праці на заводі «Foxconn». А заодно і запросили журналістів. Висновки перевірки будуть оприлюднені через кілька тижнів, але працівники і вже можуть сказати, що їх непокоїть найбільше.

«Ми всі тут, аби працювати. Звичайно, ми хочемо вищу зарплату», – каже Жяу Їнг.

А ще, каже Жяу Їнг, звертаючись до покупців Ай-педів та Ай-фонів в Америці та інших країнах, вони хочуть, аби люди знали, яку велику працю у їх виробництво вкладають працівники заводу в Китаї.

XS
SM
MD
LG