Спеціальні потреби

Молоді українські науковці шукають спонсорів для своїх винаходів


Богдан Дацюк, навчається в одинадцятому класі у місті Ковель, Волинської області. На науково-технічній виставці «Малої Академії Наук України», він демонструє свою розробку – вітровий генератор енергії для непромислового використання. Своєрідний вітряк з дугоподібними лопатями з батареєю та контролером ефективний і за невеликих швидкостей вітру. Ця установка вже рік працює у будинку батьків Богдана, генератора вітрової енергії вистачає на 5 годин освітлення однієї кімнати.

«Генератор виробляє в середньому один кіловат енергії, установка швидко окупається – її вартість дві з половиною тисячі гривень. За умови, якщо є всі частини, її можна скласти за тиждень», - розповів Голосу Америки Дацюк. До виставки у наступному році, молодий науковець планує покращити свою установку і випробувати її з сильнішим двигуном, проте, що далі робитиме зі своєю розробкою не знає.

Директор національного центру «Мала Академія Наук України» (МАНУ) Оксен Лісовий, погоджується з тим, що існує проблема впровадження винаходів, а інколи великі корпорації, що вже працюють на ринку просто не зацікавлені у тому, щоб молоді науковці зі своїми розробками створювали їм дешеву та екологічно дружню конкуренцію.

«Ситуація така не тільки в Україні, вона притаманна багатьом країнам світу. Також, компанії не зацікавлені у залученні інтелектуалів, вони зацікавлені у залученні ідей. Інколи корпорації навіть купують та кладуть в архів ідеї, які здешевлюють виробництво», - сказав Лісовий.

Хоча МАНУ не фінансує виготовлення промислових зразків розробок, але деякими з них зацікавлюються обласні ради чи регіонального представництва кампаній, які й виступають у якості спонсора.

Особливість цьогорічних винаходів у тому, що більшість з них екологічно дружні і спрямовані на те, щоб стати альтернативою для сучасних технік отримання енергії, очищення води чи повітря.

Молоді українські дослідники визначили, що під час аварії танкерів з нафтою, кампанії просто викачують все, що залишилося у танкері, який пішов на дно. Утім, це неефективно з економічної та екологічної точки зору, тому вони знайшли альтернативний метод, як використовуючи фізичні закони легко витягти всі залишки танкера з води.
«Ситуація така не тільки в Україні, вона притаманна багатьом країнам світу. Також, компанії не зацікавлені у залученні інтелектуалів, вони зацікавлені у залученні ідей. Інколи корпорації навіть купують та кладуть в архів ідеї, які здешевлюють виробництво».
Оксен Лісовий, директор МАНУ

У зв’язку з тим, що у світі зростає економічна криза, Владислав Болкуневич з Сум, розробив установку для ефективного вироблення сонячної енергії. Вона складається з резинового колеса оточеного склом, яке направляє сонячні промені. Хлопець переконаний, що його винахід можна пристосувати для вироблення енергії для промислових об’єктів. Навіть попри те, що вартість однієї установки буде близько трьох мільйонів гривень, у результаті підприємство платитиме 73 копійки за один кіловат на годину.

«В Україні ніхто не зацікавився, я поки не знаю, що буду далі робити зі своїм винаходом», - розповідає Владислав. «Потенціал подібного роду розробок і в нас, і закордоном – величезний, адже багато країн розмірковують над тим, щоб відмовитися від атомних станцій і переходити на щось більш дружнє до навколишнього середовища. Я думаю, що така електростанція може бути побудована в Україні».

Окрім пошуку тих, хто зацікавився б їх проектом, для молодих науковців є й інший виклик, який Лісовий назвав – всесвітнім трафіком ідей, коли великі корпорації організовують конкурси, куди приїздить молодь з усього світу зі своїми розробками, хоча винахідники отримують сертифікати, а інколи грошові винагороди, експерти кампанії отримають свіжі ідеї – за дуже невеликі гроші, а інколи за безцінь.

Відео - найголовніше

"В Америці немає місця насильству", — Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG