Спеціальні потреби

Як рішення «Великої двадцятки» вплинуть на Україну


Саміт «Великої двадцятки» в Мексиці вирішує, як зекономити та подолати наслідки економічної кризи. Для України це означатиме зменшення попиту закордоном на товари провідних галузей - металургії, хімпрому та машинобудування.

Економісти пояснюють, що для того щоб підприємства працювали, а люди отримували доходи та зарплати - потрібен зовнішній бум, адже падіння зовнішнього попиту - це була основна причина кризи 2008-го року і поточної стагнації світової економіки.

«Якщо великі споживачі на зовнішньому ринку будуть економити - це негативно буде відображатися на Україні. У нас близько третини експорту йде в країни ЄС, я думаю, це країни, що будуть економити в першу чергу», - сказав Голосу Америки виконавчий директор соціально-економічних досліджень «CASE» Україна Дмитро Боярчук.

Лідери країн «Великої двадцятки» ще вирішують яких саме заходів вжити, щоб подолати кризу Єврозони, яку деякі учасники саміту встигли назвати «найбільшою небезпекою, що загрожує світовій економіці», адже вона завдає удару по всіх країнах, які сильно залежать від експорту.

Окрім жорсткої економії лідери багатьох країн закликали до проведення структурних реформ, щоб впоратися з борговою кризою.

«Жорстка економія може призвести також до того, що бізнеси цих країн будуть обережнішими щодо своєї діяльності на зовнішніх фінансових ринках», - сказав Голосу Америки завідувач відділу економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. «Враховуючи те, що Україна орієнтована на те, що частину свого зовнішнього боргу ми віддаємо за рахунок реорганізації зовнішньої позики на європейському ринку, то ми залежимо від того чи готові європейські партнери купувати акції».

З іншого боку, експерти вважають, якщо заходи, які будуть запроваджувати країни ЄС для подолання наслідків економічної кризи стануть дієвими, то Україна від цього тільки виграє, адже зросте попит на українські борги та товари.

Українські експерти не погоджуються із заявами лідерів про те, що європейська криза може перерости в глобальну, апелюючи до того, що навіть зараз в країнах «Великої двадцятки» немає кризи, натомість існують проблеми пов’язані з подоланням наслідків використання інструментів за допомогою яких виходили з кризи 2009-2010 років.

«Тут треба очікувати зміни економічної політики Єврозони, яка буде орієнтуватися на досягнення стабільності за будь-яку ціну, і яка буде орієнтуватися на пожвавлення економіки», - сказав Жаліло. «Але я б не стверджував, що криза може вийти за межі Єврозони та покотитися далі. Потрібно очікувати на період економічної стагнації, який потроху буде переходити в економічне зростання».
«Якщо великі споживачі на зовнішньому ринку будуть економити - це негативно буде відображатися на Україні».
Дмитро Боярчук

Утім, експерти наголошують на тому, що становище світової економіки почне ще більше змінюватися восени, коли в США пройдуть вибори й стане очевидно, які реформи матимуть місце в країні. До того часу, Америка залишатиметься в статус-кво, коли будуть розмови про проблеми, але не буде конкретних дій.

З іншого боку, економічні проблеми таких європейських країн, як Греція чи Іспанія, що зараз потребують фінансової підтримки національних економік, не будуть впливати на можливість України взяти в позику європейські гроші, сказав Голосу Америки старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

«Проблеми в цих країнах вирішують за рахунок грошей ЄС, а не за допомогою інших міжнародних інституцій, як МВФ, в якого Україна просить грошей. Відповідно, вважати, що грошей для України не вистачить – некоректно. Це гроші з різних кишень», - сказав Жолудь.

МВФ ще раніше погодився на співпрацю з Україною, якщо вона виконає взяті на себе зобов’язання і підвищить тарифи на газ. Утім, експерти говорять, що найвірогідніше до виборів цього робити ніхто не буде, а, як результат, не буде і чергового траншу від МВФ.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG