Спеціальні потреби

Вибори-2006: круглий стiл


Київ - 20 квiтня. Чого чекати від наступних парламентських виборів? Чи відкриють вони нові можливості перед Україною, ставши першими чесними виборами за останні 10 років? Чи поглиблять вони розкол, який виник на виборах президентських, та принесуть нові загрози федералізму? Дискусію на тему «Політичні партії України за рік до парламентських виборів» організував Центр Разумкова.

Президентська кампанія в Україні плавно перетекла у парламентську. Неофіційним її стартом називають кінець березня, коли закінчилася реєстрація політичних партій – майбутніх учасників перегонів-2006. У списку 129 партій, однак реальних претендентів мало – як свідчать соціологічні дослідження, перестрибнути трьохвідсотковий бар`єр зможе 5 – щонайбільше 7 політичних сил.

За даними квітневого опитування Центру Разумкова, якби вибори до Верховної Ради відбулися сьогодні, найбільше голосів набрав би Народний Союз “Наша Україна” Ющенка – 27%, на другому місці була б Партія регіонів Януковича – 15%, майже 9% отримала б Батьківщина Юлії Тимошенко і по 5% -- комуністи і соціалісти. Ще 2 партії близькі до заповітних трьох відсотків – це прогресивні соціалісти Вітренко і Народна партія Литвина.

Майбутня виборча кампанія суттєво відрізнятиметься від попередніх, – кажуть аналітики. Вперше вибори до парламенту відбуватимуться на чисто пропорційній системі. Вперше вони проходитимуть за умов, коли влада користується більшою підтримкою, ніж опозиція. І вперше за останні 10 років в українців з`явилась надія на чесні вибори. Водночас експерти застерігають: не виключено, що у нинішньої влади може виникнути спокуса скористатися методами попередників. Сигнали про те, як подеколи йде “розбудова” провладної “Нашої України”, свідчать, що загроза адмінресурсу залишається. Народний депутат-нашоукраїнець Юрій Ключковський у злоякісне переродження нової влади не вірить. На його думку, якщо і є загрози зловживань під час майбутніх парламентських перегонів, то вони походять від “нової опозиції”:

«Чи будуть ці вибори брудними, чи будуть ці вибори фальсифікованими? Чи буде на цих виборах застосований адміністративний ресурс? Я би сказав, що ситуація дещо парадоксальна. Мені здається, що сьогодні найбільша загроза фальсифікації виборів походить не від влади, не від політичних партій, які прийшли до влади, тому що вони внутрішньо настроєні на демократичний підхід. Мені здається, що сьогодні головна загроза все-таки у тій опозиційній команді, яка є опозицією не демократичною, а опозицією, яка зберегла за собою значні економічні і власницькі ресурси, зокрема в сфері засобів масової інформації, і яка настроєна на реванш за будь-яку ціну».

Іншим серйозним ризиком майбутньої парламентської кампанії – кажуть експерти – є поглиблення розколу, закладеного президентськими виборами, та експлуатація загрозливих для України тем сепаратизму. Щоб цього уникнути, потрібен діалог, якого наразі нема. Ось і на дискусію за круглим столом ніхто від нової опозиції не прийшов, хоча у списку запрошених були і Янукович, і Шуфрич. Владі бракує професійних опонентів, – каже політолог Олександр Дергачов:

«Думаю, що їм дійсно немає чого сказати в інтелектуальному середовищі. На тій площі, де вони збираються за гроші таких професійних прибічників, в них є гасла, хоча переважно і там вони дають трибуну більш таким яскравим і готовим до брудної роботи лідерам, як Вітренко чи то Корчинський, самі не дуже туди йдуть... Тобто в них брак ідей, звичайно».

Втім, як зазначають експерти, за рік, що лишився до парламентських виборів, у нинішньому політичному розкладі багато може змінитися. Дехто прогнозує, що реальна опозиція сформується не з тих сил, які програли вибори, а з розколів у самій владі.

XS
SM
MD
LG