Спеціальні потреби

Перспективи трудової мiграцiї українцiв


Київ - 14 квiтня. Наступного місяця спікери парламентів України, Литви та Польщі зустрінуться для обговорення питання вступу України до європейського співтовариства. Тим часом польські та українські експерти вже обговорюють перспективи трудової міграції після розширення Європейського Союзу.

Проблема трудової міграції сьогодні широко обговорюється усіма країнами-членами Європейського Союзу. Як стверджує начальник відділу аналізу проблем міграції польського урядового комітету з проблем репатріації Вєслав Адамчук, у Європі найближчим часом розпочнеться процес зменшення та старіння населення. За даними експертів, до 2050 року кількість населення Польщі зменшиться на 11%, Прибалтики на 20%. Такі дані вже зараз змушують політиків шукати вихід з потенцiйно катастрофічної ситуації. Німеччина, наприклад, пропонує підвищити межу пенсійного віку для чоловіків та жінок до 68-ми років. Проте економісти вважають, що це не допоможе вирішити проблему з кадрами і пропонують вдосконалити процес трудової міграції.

Поляки кажуть, що насправді, після вступу до ЄС, відкриття кордонів для мігрантів не сильно змінило ситуацію в країні. З 400 тисяч поляків, що працюють за кордоном, 300 тисяч виїхали набагато раніше того часу, коли Польща вступила до Євросоюзу і потім лише пройшли процес легалізації. Вєслав Адамчук каже, що поляки їдуть на Захід переважно на сезонні роботи, в той час, як їх місця у Польщі займають мігранти з України та Білорусі:

[переклад з польської] «І одночасно оцінюються, але це оціночні, а не точні дані Міністерства економіки і праці, що в Польщі працевлаштовується від 50 до 300 тисяч українців і білорусів, і вони, власне кажучи, працевлаштовуються в саме тих галузях, саме тих сферах, в яких поляки працевлаштовуються на Заході. Це так звані ніші ринку праці, які заповнюються іноземцями.

Адамчук каже, що польські підприємці вже тиснуть на свій уряд, намагаючись легалізувати саме українських заробітчан. Проблему легалізації сезонних робітників обговорювали недавно у Києві польський прем’єр Белька та українські урядовці. Саме з легалізації цієї категорії заробітчан починалась колись співпраця польського та німецького урядів. Проте будь-яка легалізація змушуватиме заробітчан сплачувати податки, і тоді їх теперішня зарплатня стане не конкурентоспроможною. У Польщі, за приблизними даними, сьогодні легально працюють близько 12 тисяч українців. Кількість нелегальних заробітчан у кілька разів більша. Вєслав Адамчук наголошує, що відкриття кордонів для трудових мігрантів суттєво не змінить ситуацію в країні; адже польський досвід пiдтверджує, що еміграція не є способом для вирішення економічних проблем. Тільки розвиток самої країни допоможе подолати усі економічні негаразди.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG