Спеціальні потреби

Перша прес-конференцiя нового голови СБУ - 2005-02-17


Київ - 17 лютого. Новий керівник Служби безпеки України Олександр Турчинов на своїй першій прес-конференції визнав, що в Україні велось масштабне прослуховування громадян, і що тепер з цією практикою буде покінчено. Турчинов також пообіцяв не переслідувати нову опозицію, але будь-які сепаратистські заклики будуть каратись у межах чинного законодавства.

Структура назва якої, досі відлякує громадян планує змінити свої методи роботи. Новий голова Служби безпеки України Олександр Турчинов каже, що хоч концепція реформування СБУ досі не розроблена, але найбільшим своїм завданням він вважає переведення діяльності цієї служби у законодавче русло:

«Єдине, що для нас зрозуміло, і що ми пробуємо робити, не дочікуючись якихось остаточних рішень, це повернення Служби безпеки, саме в законодавче поле. І мені здається, що саме така серйозна установа, коли вона буде працювати в межах закону, то багато тих проблем, ну, хто, скажімо часто так говорить, як декагебізація структури, важко навіть вимовляти таке слово, ви знаєте, вони відпадуть самі собою».

Зараз СБУ вивчає досвід роботи інших спецслужб і визначає, які галузі її роботи стануть прiоритетними. Олександр Турчинов обіцяє, що за часів його роботи, служба безпеки буде займатись саме тим, чим їй належить займатись згідно з законами України – захищати безпеку держави.

Зважаючи на накази Президента Ющенка, перші дні своєї роботи Олександр Турчинов присвятив проблемі прослуховування. Він визнає, що у громадян є всі підстави не довіряти СБУ, оскільки цей процес насправді був масштабним. Під час прес-конференції Турчинов оприлюднив схему, за якою діяли попередні керівники СБУ, щоб отримати дозволи на прослуховування громадян:

«Поступала заявка на прослуховування конкретного, скажімо так, суб`єкта, який має серьєйозні проблеми з кримінальним законодавством, або проти якого порушена кримінальна справа. Цей суб`єкт досліджувався структурами і, на підставі їхніх досліджень, отримувались дозволи, тобто офіційні дозволи суду щодо прослуховування конкретного суб`єкта. Але ж така невеличка дрібниця, телефони, які вказувались в цій заявці на прослуховування зовсім інших людей, зокрема, Ющенка Віктора Андрійовича, Тимошенко Юлії Володимирівни». Служба безпеки України вже порушила кримінальну справу за фактами незаконного прослуховування державних діячів, проте називати прізвища осіб, які причетні до цього, Турчинов не став, посилаючись на те, що слідство ще не завершено.

У розмові з журналістами він також додав, що сьогодні багато організацій мають спеціальні служби і обладнання, яке дозволяє вести прослуховування, і СБУ звертається до них з проханням здати апаратуру. В іншому разі порушники будуть каратись згідно з нормами українського законодавства.

Що стосується політики СБУ щодо нової опозиції, то голова служби безпеки пообіцяв, що опозиціонерів ніхто не буде переслідувати, якщо вони діятимуть у межах законів:

«Служба безпеки ніколи не буде вмішуватись у політичні питання, але коли замість критики влади, критика це нормально, тут не може бути ніякого переслідування, більше того влада повинна дякувати, що є люди, які здатні професійно, фахово її критикувати, але ж коли замість політичної схеми роботи, використовується схема, яка загрожує територіальній цілістності країни, яка замість політичних гасел, висуває гасла виключно сепаратистські, то є порушенням і Конституції і чинного законодавства, то є злочин і з такими злочинами ми будемо достатньо жорстко боротись».

Коментуючи журналістам розкриття резонансних злочинів, Турчинов висловив сподівання, що розслідування справи Гонгадзе, після того, як до нього долучиться СБУ, відбуватиметься набагато швидше, а у справі отруєння Віктора Ющенка зараз триває слідство.

XS
SM
MD
LG