Спеціальні потреби

Новi мiнiстри обiцяють змiн в освiтi i соцiальнiй полiтицi - 2005-02-10


Київ - 10 лютого. Дванадцятибальна система у школі залишається, а зарплату вчителям піднімуть. Про це заявив на своїй першій прес-конференції новопризначений міністр освіти і науки України. А новий міністр праці та соціальної політики обіцяє від політики мінімумів перейти до політики середніх соціальних стандартів.

Колишній міністр освіти запам`ятався тим, що запровадив дванадцятибальну систему й дванадцятирічку та заборонив дарувати квіти вчителям. Новий каже, що дванадцятибальної системи свого попередника не відмінятиме, поки не проведе грунтовних досліджень її доцільності:

«Я не хочу рубати. Тому що критиків буде рівно стільки, скільки тих, хто буде підтримувати».

Взагалі ж новопризначений міністр Станіслав Ніколаєнко переконаний, що реформа школи полягає не в тому, скількома балами оцінювати знання. Замість зовнішніх атрибутів реформаторства він планує зосередитись на якості й доступності освіти, а ще розібратися з псевдоосвітою у псевдовузах. Новий міністр обіцяє також збільшити кількість безплатних місць у вузах порівняно з контрактниками і дати можливість науці заробляти, виділяючи відсоток з госпрозрахункових дослідних робіт на зарплатню професорам і їх студентам; планує створити Фундацію українських винаходів, аби до виробництва доходило більше патентованих винаходів, ніж сьогоднішні мізерні 6 із тисячі; і каже, що домовився особисто з Біллом Ґейтсом про ліцензоване програмне забезпечення для українських шкіл по 5 доларів замість звичайних двохсот-трьохсот. Досвід Могилянки і Львівського Університету імені Франка, куди приймають без хабаря, має намір поширити на вступні іспити у всіх вузах. А взагалі з корупцією в навчальних закладах боротиметься паралельно з підвищенням зарплати освітянам. Попри величезний дефіцит бюджету, залишений попередниками, уряд планує ще двічі в цьому році піднімати зарплату вчителям:

«В мене в голові розрахунки такі, щоб двічі це зробити – може, раз влітку, раз з першого вересня – все буде залежати від того, як нам вдасться зараз розрубати ці гордієві вузли, які накопичились в економіці».

Міністр Нiколаєнко, який пройшов в уряд Тимошенко за квотою Соцпартії, не згоден з публікацією “Дзеркала тижня”, де його призначення названо “великим розчаруванням”, і твердить, що розчарує всіх, хто дотримується такої думки.

Відчутним вітром перемін повіяло і в Міністерстві праці та соціальної політики. У новопризначеного міністра В`ячеслава Кириленка – наймолодшого за всю історію відомства – багато планів. Головним поточним пріоритетом він називає розв`язання пенсійної проблеми та виконання передвиборчих зобов`язань про десятикратне збільшення допомоги матерям по народженню дитини. Як заявив Кириленко, уряд Ющенка ніколи не піде на те, щоб бодай на копійку зменшити пенсії чи допустити їх заборгованість. За словами Кириленка, після того, як усі ці ями буде закрито уже в нинішньому році, міністерство має намір перейти до стратегічних змін: політику мінімумів міняти на політику середніх соціальних стандартів. Гроші на це, вважає міністр, слід шукати у тому числі у внутрішніх ресурсах міністерства. Ну хоча б перекривши лазівку тим, хто на безробітних та інвалідах робить бізнес:

«Я думаю, що вже тут, коли ми пильно подивимось на ці проблеми, ми зекономимо не більше не менше, але сотні мільйонів гривень -- грошей, які підуть на реальні виплати. Тому що всі ці роки бюджетні показники збільшувались, але відсоток тих коштів, які доходили на місця, все зменшувався і зменшувався. І це була суть політики минулого президента і минулого уряду – суттю політики цього уряду повинна бути ситуація з точністю до навпаки. Все те, що з таким трудом дістається, вибивається в бюджетному комітеті, повинно доходити до кінцевого споживача, до споживача соціальних послуг, до споживача інвалідських пільг, до того, кому дійсно потрібен протез. І я думаю, що принципова публічність цього процесу буде запорукою від тих зловживань, які роками, на мою думку, мають місце в цій сфері», - зазначив новий мiнiстр працi та соцiальної полiтики Нiколаєнко.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG