Спеціальні потреби

Фоторепортаж: Український музей у Нью-Йорку отримав нове примiщення - 2005-02-08


Вашингтон – 8 лютого. Минулої недiлi в Нью-Йорку відбулось освячення нового приміщення Українського музею. Музей був заснований Союзом Українок Америки у 1976 році. Однак до сьогодні вiн працював у не дуже зручному приміщенні Українського Конгресового Комітету Америки. Нове, сучасне приміщення побудовано спеціально для музею завдяки пожертвам української громади.

Цієї події українська громада Америки чекала 19 років. На церемонії освячення домінував помаранчевий колір. Місце під будівлю українського музею громада купила ще у далекому 1986 році. Тоді за старі будинки під зніс було заплачено мільйон двісті тисяч доларів. Однак побудувати велике приміщення на вулицях міста Нью-Йорк справа дуже складна через численнi вимоги до будівництва та коштовність.

Побудова будинку почалась у 2001 році i обійшлась українським жертводавцям у понад вісім мільйонів доларів. Український підприємець з Каліфорнії Євген Шкляр пожертвував загалом три з половиною мільйони доларів. Українська кредитівка міста Нью-Йорк виділила 500 тисяч. Як говорить директор кредитівки Богдан Кекіш, існування Українського музею у Нью-Йорку, який вважається культурною столицею світу, для українців справа престижу:

«Де ми можемо піти як не до музею, щоб показати дітям, онукам, показати не-українцям хто ми є, нашу історію, мистецтво, багатство української культури?».

Окрім великих внесків, збудувати музей вдалось завдяки численним меншим пожертвам. Як розповідає Ольга Гнатейко -- голова управи музею, яка вже шість років безкоштовно віддає свій час та енергію заради його існування -- ця установа протягом двадцяти років роботи покладається виключно на пожертви:

«Всі ці гроші є від українців. Це від людей, я би хотіла з вами поділитися, скажімо наші старші покоління, які приїхали після Другої світової війни чи після Першої світової війни. Багато з них дуже тяжко працювали. Вони дуже щедрі. Ми маємо групи людей, таку базу людей, я би сказала, які кожного року нам дають. Ми маємо датки від п’ятдесят доларів до десять тисяч, до двадцять п’ять тисяч, залежно хто скільки може».

Український музей має 30 тисяч одиниць експонатів. Старе приміщення не дозволяло показати навіть частину надбань українського народу. Директор Музею Марія Шуст працює тут понад 20 років. Вона сподівається, що новий будинок відкриє нові можливості:

«Ми не хочемо просто, щоб на нас дивилися як на такий етнографічний музей, що лише концентрується на етнографії чи етнічності до певної міри, бо люди більше асоціюють етнічність з народним мистецтвом. А щоб показати, що українська культура направду є на рівні світових культур».

Кожна галерея музею носитиме імена жертводавців. Занести своє прізвище в історію коштувало від 25 тисяч до 250 тисяч доларів, і при цьому бажаючих було більше ніж галерей. Пані Гнатейко каже, що зібрати великі гроші на побудову будинку вдалось завдяки довірі, яку Український музей заробив за роки свого існування в громаді.

А рука-в-руку з довiрою йде популярнiсть музею, найостаннiшим прикладом якої стало те, що навіть нове просторе приміщення не могло вмістити всіх бажаючих взяти участь у церемонії його освячення.

Вже на весні музей відчинить свої двері для загальних відвідувачів.

XS
SM
MD
LG