Спеціальні потреби

Результати нового монiторингу Комiтету виборцiв України - 2004-10-07


Результати нового монiторингу Комiтету виборцiв України

Київ – 6 жовтня. “Перебіг виборчої кампанії в Україні загострився, політична конкуренція почала виходити за рамки загальноприйнятих законодавчих та етичних норм. Нагнітання ситуації може призвести до непередбачених наслідків, поставивши під сумнів можливість проведення президентських виборів в Україні”. Про це заявив Комітет виборців України на пiдставi монiторингу, проведеного в другiй половинi вересня.

Комiтет виборчiв України відзначає: напруга політичної боротьби в останні тижні сягнула тієї межі, за якою сам факт проведення виборів може бути поставлений під загрозу. Говорить голова правління КВУ Ігор Попов:

«Головна загрозлива тенденція, яку ми бачимо за ці останні два тижні, це значне загострення політичної боротьби. На жаль, політична конкуренція перетворюється поступово на політичний терор у нашій державі. Тобто йде вже не війна штабів, а війна, яка б’є по простих громадянах. Політики роблять все більш непродумані і радикальні заяви, все більше до нас надходить різних планів зриву виборів, революцій, захоплень влади».

Найбільше занепокоєння громадського Комітету викликає отримана ним інформація про планований виїзд великого числа громадян з одних областей України до інших нібито з метою спостереження за ходом голосування. За даними КВУ, з Донецької і Луганської областей на захід України в день виборів організовано вивезуть 16 тисяч молодих здорових чоловіків – студентів, ветеранів силових структур, афганців. За поїздку платитимуть “добові” у розмірі трьох-чотирьох мінімальних пенсій, і основною метою цих так званих спостерігачів, за інформацією Комітету, буде забезпечити перемогу “свого” кандидата. Сценарій дуже небезпечний, підкреслюють громадські експерти, оскільки імовірні безпорядки можуть стати приводом для третіх сил скасувати вибори.

КВУ відзначає також велику кількість порушень, якими супроводжувалось формування дільничних виборчих комісій. Комісії на цих виборах будуть велелюдні, оскільки кожен із зареєстрованих 24 кандидатів мав право відрядити у виборчком по два своїх представники. Однак представників від половини кандидатів, включно з Януковичем, формували місцеві органи влади, знайти стільки людей у масштабах кожного містечка чи села було проблемою, тому в дільничних комісіях опинялися люди випадкові. Говорить заступник голови правління КВУ Євген Побережний:

«Ті, хто формував подібні списки, включали до цих списків фактично всіх, хто попадався під руку».

В списках є ті, кого записали туди без його згоди, і ті, хто досі не знає, що є членом виборчкому. Одну і ту ж особу часто подавали від кількох кандидатів. У 193 окрузі в Хмельницькій області до керівного складу дільничних виборчих комісій включно кілька осіб, які давно померли, а одна голова комісії вже 3 роки як перебуває в місцях позбавлення волі.

Інша велика проблема, за твердженням Комітету виборців – адмінресурс. Новинкою другої половини вересня стало залучення до агітації за Януковича і контрагітації проти Ющенка “Укрзалізниці”. Всі, хто подорожував недавно залізницею, міг переконатися, що майже в кожному потязі розміщені плакати з антиющенківським “чорним піаром”, а пасажирам системно і масово роздають агітаційні матеріали на підтримку Януковича. Інша структура виконавчої влади, яку залучили до передвиборчої боротьби – Державний пенсійний фонд. Він розіслав усім пенсіонерам листи, сповіщаючи їх про підвищення пенсій. Незвичний крок, до якого Пенсійний фонд вдається вперше. Розцінювати листи як агітацію, а не інформацію, Комітет виборців спонукає згадка у тих офіційних циркулярах, замість “Кабінету Міністрів України” -- “Уряду Януковича”.

Загалом за результатами свого моніторингу Комітет виборців констатує, що може зараз вибори не є чесними і прозорими. Він також із прикрістю відзначає, що на цих виборах, на відміну від попередніх, Верховна Рада так і не дозволила громадським організаціям надсилати на дільниці своїх офіційних спостерігачів.

Відео - найголовніше

Каякінг з протезом — досвід ветерана ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG