Спеціальні потреби

Суперечливi соцiологiчнi данi про рейтинги провiдних кандидатiв - 2004-10-07


Київ – 6 жовтня. Українські соціологічні служби подають суперечливі дані щодо динаміки рейтингів провідних кандидатів на президентське крісло. Учора було повідомлено, що кількість прихильників обох претендентів практично зрівнялася. Дослідження, проведене іншими соціологами, підтверджує, що рейтинг прем’єр-міністра Вiктора Януковича зростає, однак, свідчить, що Вiктор Ющенко, як і раніше, залишається лідером перегонів.

Напередодні два соціологічні центри опублікували дані опитування, яке свідчить, що рейтинги провідних кандидатів на президентську посаду Віктора Ющенка та Віктора Януковича практично зрівнялися. Згідно з оприлюдненими даними, різниця між кандидатами знаходиться в межах статистичної похибки і становить близько 1% на користь Ющенка.

У середу результати власного опитування оприлюднили представники двох інших соціологічних служб. Вони підтвердили, що на початку жовтня сталося зростання рейтингу Віктора Януковича. На думку наукового керівника фонду „Демократичні ініціативи” Ірини Бекешкіної, це відбулося завдяки проведеному урядом підвищенню пенсій, стипендій та зарплат:

«Остання хвиля показала дуже чітку залежність – 44% опитаних протягом останніх трьох місяців отримали прибавку пенсій, стипендій, зарплат. І досить чітка закономірність – серед тих, хто нічого не отримав – переважає Ющенко. Хто отримав – переважає Янукович. Це може бути емоційна реакція на отриману нову пенсію, це може бути стійка тенденція, ми це побачимо під час наступних хвиль наших опитувань».

Втім, за даними «Демократичних ініціатив», скорочення різниці у рейтингах не було таким суттєвим, як про це напередодні повідомили. Директор фонду Ілько Кучерів твердить, що у першому турі Ющенко отримав би майже на 5%, у другому на п’ять з половиною відсотків більше, ніж його головний конкурент. Експерт не може пояснити в чому причина таких суттєвих розбіжностей у результатах соціологічних служб, бо не має повної інформації про методику, яку використовували колеги. Однак каже, що отримані дані можуть залежати від того, хто проводив опитування і як сформульовані запитання в анкетах.

«У нас завжди написано звідки гроші взяли на це дослідження, яка була вибірка, а також була представлена анкета. На жаль в тому прес-релізі, який ми отримали, такої інфорамації не було. Ми сподіваємося поставити запитання шановним колегам для того, щоб бути впевененим, що там все було нормально».

Кучерів звернувся до колег з ініціативою об’єднати зусилля під час проведення екзит-полу в день голосування. Він пропонує обговорити методологію, етику, щоб ні в кого не виникало підозр, що екзит-полом будуть маніпулювати. За словами соціолога, лише в цьому випадку дослідження стане індикатором, що результати голосування не були сфальсифіковані.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG