Спеціальні потреби

Думки українських та росiйських полiтологiв про виборчу боротьбу - 2004-07-28


Київ – 27 липня. Етап висунення і реєстрації кандидатів закінчився. Підсумки цього етапу та можливі подальші методи виборчої боротьби обговорювали за «круглим столом» у Російському медіа-центрі в Києві, в якому взяли участь провідні українські і російські політологи.

“Мейджери”, “спойлери” і “артисти”. Таку своєрідну класифікацію п`ятнадцятьох зареєстрованих кандидатів у Президенти пропонує незалежний український експерт Вадим Карасьов. Для своїх політологічних побудов він послуговується термінологією Голлівуду, називаючи кампанію з висування, що закінчилась, “фабрикою кандидатів”, за аналогією до “фабрики зірок”. Отож “мейджерів”, себто головних претендентів, четверо, і це Ющенко, Янукович, Симоненко і Мороз. Наступна група, за класифікацією політолога, висуваючись у президенти, насправді мала на меті не президентські, а парламентські вибори, і їх нинішнє завдання, каже Карасьов, як, наприклад, у пані Вітренко --“відгризати шматки електорату і мочити Ющенка”. Решта претендентів, за його словами, взагалі не має жодних шансів на скільки-небудь пристойну цифру підтримки. Серед них є “спойлери”, тобто “псувачі” – Бойко, скажімо, або Козак, які теж відгризатимуть шматочки від ющенківського електорату, “проходитимуть по його тилах”, ставитимуть у незручне становище; і є “артисти”, Корчинський і Бродський, мета яких – “естетизувати кампанію”, перетворюючи її на абсурдне шоу. Карнавал, іронія, гротеск, епатаж – їхній стиль, і це постмодерністське шоу покликане понизити напругу ідеологічного вибору, на який ставить кандидат Ющенко, стерти моральний імператив його кампанії та не дати вирости в загальнонаціонального лідера. “Не дати йому розростись до загальнонаціонального і зупинити його на націоналістичному”, каже Вадим Карасьов, який загалом прогнозує “дуже ненудну” кампанію.

Про те, як бачиться українська ситуація з Москви, розповів один з провідних російських політологів Сергій Марков. Як він запевняє, в російській політиці сталася переоцінка цінностей: якщо раніше вважалося, що Росії потрібна слабка Україна, щоб над нею домінувати, то тепер, каже Марков, перемогло уявлення, що Росії потрібна сильна Україна, аби з нею співпрацювати. На думку російського полiтолога, на цих виборах є лише 2 реальних кандидати – Ющенко і Янукович, і якщо Янукович репрезентує реальну Україну, то Ющенко – мрію про Україну:

“Янукович представляє сьогоднішню Україну з усіма її проблемами, труднощами, а Ющенко представляє радше мрію. Хто переможе – реальність чи мрія – покаже виборча кампанія”, каже Сергій Марков. І додає: росіяни заздрять українцям у тому, що результат виборів в Україні не відомий наперед.

А на думку українського політолога Віктора Небоженка, на цих виборах діятиме не так адміністративний ресурс, як “адміністративний ринок”:

“Адміністративний ресурс добре діє, коли є наказ і нема альтернативи. А в даному випадку для губернаторів і облрад закінчився цикл, коли провідні кандидати вже поїхали і домовилися, хто скільки відсотків отримає. І насправді вони будуть робити вибір. Ми вперше маємо справу з ситуацією “адміністративного ринку”, коли кожний регіон, виходячи з власних потреб, страхів і надій, вирішуватиме, кому більше віддати голосів і в який спосіб скоригувати результати”, - говорить Небоженко.

Як зауважує з цього приводу український політолог Дмитро Видрін, основний бій між двома головними претендентами розгориться “за Полтаву” – тобто за Центр України, який, на відміну від Заходу і Сходу, ще не до кінця визначився. І як прогнозує інший український експерт Володимир Фесенко, основний бруд цих “найбрудніших в історії незалежної України виборів” може припасти на жовтень – останній місяць перед голосуванням.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG