Спеціальні потреби

Попри пояснення, змiна Вiйськової доктрини України викликає тривогу - 2004-07-28


Київ – 27 липня. Експерти в Україні обговорюють затверджені указом президента Кучми зміни до Військової доктрини держави. Сьогодні їхні суть і причини пояснив прем’єр-міністр Вiктор Янукович. Міністерство закордонних справ України каже, що радикальних змін у зовнішній політиці не очікується. Водночас деякі політики та експерти називають це рішення українського уряду суперечливим і небезпечним.

Чи не найголовнішою темою сьогоднішніх випусків новин в Україні стала інформація про зміни до положень Вiйськової доктрини України. Президент України Леонід Кучма указом вилучив з цього документа пункти, які визначали, що вступ України в НАТО та Європейський Союз є кінцевою метою політики євроатлантичної інтеграції держави. Відповідний указ було підписано ще 15 липня. Однак про його існування стало відомо в понеділок під час зустрічі президентів Кучми та Путіна в Криму.

У вівторок причини такого рішення пояснив прем`єр-міністр Віктор Янукович у своєму виступі перед офіцерами Збройних Сил України:

«Реальний рівень розвитку економіки країни, громадянського суспільства і виконання критеріїв членства в Північно-атлантичному альянсі поки що не дозволяє ні Україні, ні НАТО реально говорити про дату вступу».

У понеділок в ефірі 5 каналу голова комiтету Верховної Ради з питань євроiнтеграцiї Борис Тарасюк назвав це рішення свiдченням непослiдовності керiвництва держави в питаннях зовнiшньої полiтики.

Тим часом Міністерство закордонних справ України намагалося роз`яснити, що ж означають зміни до Військової доктрини. Як заявив заступник міністра Олег Шамшур, підстав для тверджень про зміну зовнішньополітичного курсу України немає:

«Кінцева мета, як відомо, є євроатлантична інтеграція. Корективи і учочнення здійснюються відповідно до реалій стану сучасних відносин Україна-НАТО і Україна – ЄС. Це вилучення пов`язане із неготовністю ні НАТО ні ЄС дати чіткий сигнал стосовно часових рамок».

Політолог Ростислав Павленко вважає, що інформацію про корекцію зовнішньополітичного курсу не випадково було оприлюднено під час зустрічі президентів Путіна та Кучми. Він пояснює це бажанням української влади заручитися підтримкою Кремля перед президентськими виборами:

«Я думаю, що українська влада сподівається, що вона може в будь-який момент змінити курс, як це вона вже робила неодноразово. Але небезпека полягає в тому, що Росія зараз дуже серйозно ставиться до своєї політики щодо близького зарубіжжя і тому намагається застерегти всі поступки з боку України в міжнародних договорах. Для того, щоб досягти ситуації, коли навіть зміна влади в Україні фактично мало що би змінила в стосунках України і Росії».

Павленко не виключає, що до виборів українське керівництво може зробити ще кілька суттєвих поступок Кремлю. Зокрема він припускає, що Україна погодиться на пропозицію Росії спільно визначати тарифи на транзит енергоносіїв, та може піти на збільшення присутності російського флоту в Криму.

На тіснішу співпрацю сподівається і російське керівництво. Президент Путін під час зустрічі з Леонідом Кучмою в понеділок у Ялті заявив, що україно-російській інтеграції перешкоджає «агентура із західних країн».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG