Спеціальні потреби

Соцдослiдження: куди тягне українцiв - до ЄС чи ЄЕП? - 2004-06-24


Київ – 23 червня. Більшість населення України вважає НАТО агресивним блоком, членом якого Україні ставати не слід. Що ж до вибору “Європейський Союз чи Єдиний Економічний Простір?”, то українці хочуть і туди, і туди. Зовнішньополітичні орієнтації населення України напередодні стамбульського саміту НАТО з’ясовував Фонд “Демократичні ініціативи” спільно з Центром “Соціальний моніторинг”. На Захід чи на Схід? В ЄС чи в ЄЕП? Українське населення, кажуть соціологи, не готове зробити вибору. Якби завтра відбувся референдум, чи вступати Україні в Європейський Союз, населення відповіло б однозначним “так”. Виграний був би і референдум з прямо протилежним запитанням – чи вступати Україні в Єдиний економічний простір з Росією, Білоруссю і Казахстаном. Говорить науковий керівник Фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна:

«Українське населення нагадує буриданового віслюка, який успішно вирішив свою дилему. Ну ви пам’ятаєте, хто не знає, нагадаю, що буриданов віслюк помер від голоду, оскільки не міг обрати між двома копицями сіна, з якої починати. Він начебто і туди, і туди, так і не вирішив свою проблему, оскільки вибір був різнозначний, і помер від голоду. Українське населення вирішує цю проблему дуже просто: трошки звідси, трошки звідти».

За даними соціологічного дослідження, проведеного у травні, більшість громадян -- 56% -- вважає, що Україні необхідно стати членом Європейського Союзу. Однак якщо вибір усе-таки доведеться робити, українці віддадуть перевагу союзу на Сході: 44% каже, що для України важливіший ЄЕП і 35% -- що пріоритетом повинен бути ЄС. При цьому до орієнтації на Євросоюз більше схильна молодь, мешканці західного регіону і люди з вищим рівнем освіти; відповідно прихильників Єдиного економічного простору більше серед жителів східних регіонів, людей менш освічених і тих, кому за 50.

Не в силах вибрати між заможною, але чужою Європою і добре знайомою, але вбогою Росією – українські громадяни, разом із тим, точно знають, куди вони не хочуть вступати. Більшість населення вважає, що Україні не слід ставати членом НАТО, і якби завтра відбувся референдум щодо членства, проголосували б проти. Ставлення до НАТО останнім часом суттєво погіршилось, а в оцінках переважає уявлення про альянс як про агресивний імперіалістичний блок, -- каже директор Центру “Соціальний моніторинг” Ірина Балакірєва:

«Ставлення до НАТО протягом останніх двох років суттєво погіршується серед всіх верств населення і особливо серед людей, яким поза 50 років. Можна навести деякі цифри з цього приводу. Скажімо, так: якщо сьогодні вважають, що не слід ставати членом НАТО, 49%, практично половина, то 2 роки тому це було 29%».

Водночас інші експерти не згодні, що в оцінках НАТО громадянами України зростає негативізм, і пропонують порівнювати з ситуацією не двохрічної, а дванадцятирічної давнини. Тоді прихильників НАТО в Україні було 20%, а зараз їх все-таки 27%, -- каже голова Громадської ліги Україна-НАТО Олег Кокошинський:

«Зацікавленість і підтримка зростає, незважаючи на певні зауваження і застереження. Я їх пов’язую з конкретними політичними подіями – ситуація в Іраку, участь України в коаліції, пов’язана із загрозами і новими ризиками».

Так чи інакше, але протестувати, в разі якби Україна прийняла рішення вступити до НАТО, кажуть, що готові, лише 4% населення. Проблема зовнішньополітичних орієнтацій, на думку соціологів, не є для суспільства тим головним, що принципово змінює життя в країні. Головними залишаються проблеми бідності, злочинності, екології. А тим часом, як виглядає, передвиборча боротьба в Україні грунтуватиметься не на тому, що об’єднує суспільство, а саме на тому, що його роз’єднує: зокрема на питанні, куди йти: в Росію чи на Захід.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG