Спеціальні потреби

Справа Гонгадзе: новi подробицi i реакцiя Генпрокуратури - 2004-06-24


Київ – 23 червня. В Україні знову заговорили про справу журналіста Георгія Гонгадзе. Поштовхом стала стаття у лондонській газеті «Індепендент», в якій наводяться нові докази, що можуть свідчити про причетність до справи українських урядовців. Генеральна прокуратура заявила, що знайшла ймовірного вбивцю журналіста і допитує його. Міжнародні організації називають це спробою відволікти увагу громадськості від звинувачень на адресу президента Кучми.

В статтi у впливовій британській газеті «Індепендент» її автор журналіст Аскольд Крушельницький стверджує, що отримав матеріали слідства Генпрокуратури, які підтверджують причетність президента Кучми та колишнього голови МВС Юрія Кравченка до зникнення Гонгадзе. В статті також стверджується, що важливий свідок у цій справі колишній співробітник правоохоронних органів Ігор Гончаров був убитий у слідчому ізоляторі шляхом введення великої дози наркотичної речовини.

Колишній голова парламентської комісії з розслідування справи Гонгадзе Олександр Жир каже, що оприлюднені британською газетою документи повністю узгоджуються із записами, зробленими колишнім охоронцем президента майором Миколою Мельниченком.

«На жаль вони в черговий раз підтверджують, що люди, які повинні бути притягнуті до кримінальної відповідальності – це президент Леонід Данилович Кучма. Це дійсно є правдива інформація, це дійсно це є ті матеріали, які робить спробу приховати генпрокурор Геннадій Васильєв, виправдовуючи перед Кучмою своє призначення на цю посаду», - сказав Олександр Жир.

Реакція Генеральної прокуратури на публікацію в британській газеті з’явилася у понеділок і була досить суперечливою. З одного боку Генпрокуратура назвала статтю спекуляцією, яка вводить суспільство в оману. З іншого прокуратура визнала, що в пресу потрапили справжні матеріали кримінальної справи.

Через декілька годин Генпрокуратура розповсюдила ще одну заяву. В ній йдеться про затримання людини, яка зізналася у вбивстві Гонгадзе. Згідно повідомлення, громадянин «К» в ході допитів заявив, що був безпосереднім виконавцем вбивства. Прокуратура твердить, що його показання співпадають із обставинами скоєння цього злочину в ключових моментах, встановлених слідством. Відомство твердить, що затриманий притягувався до відповідальності за декілька інших вбивств, пов`язаних із відтинанням голови.

Міжнародна організація «Комітет захисту журналістів» сприйняла цю інформацію Генпрокуратури із великою підозрою. Заяву слідчих вона назвала можливою спробою відволікти увагу від ролі в цій справі президента Кучми. Журналісти закликали прокуратуру вивчити всi версiї вбивства i розслiдувати твердження про причетнiсть Леоніда Кучми до вбивства Гонгадзе.

У середу депутати опозиційних фракцій спробували викликати Генпрокурора до Верховної Ради для звіту у справі Гонгадзе. Однак ця пропозиція не знайшла підтримки пропрезидентських фракцій. Олександр Бандурка побачив у цьому намагання скомпрометувати владу напередодні початку виборчої кампанії.

«Можна здійснювати парламентський контроль. Можна надсилати запити. Але не можна втручатися у слідство, чи підмінювати прокуратуру. Законом тільки їй дано право вести розслідування. А ми наробили стільки комісій. І кожна робить свої висновки, звинувачення висуває. Це – політична демагогія і провокація».

Бандурка додав, що одним із можливих мотивів появи в пресі звинувачень українських урядовців у вбивствi Гонгадзе може бути спроба кинути тінь на президента Кучму напередодні його участі у Стамбульському саміті НАТО.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG