Спеціальні потреби

Догомога чи втручання у внутрiшнi справи? - 2004-05-23


Київ – 21 травня. Зовнішній вплив на президентські вибори в Україні – партнерська допомога чи втручання у внутрішні справи? Цю проблему сьогодні досліджували парламентарії, заслухавши звіт спеціально створеної Тимчасової слідчої комісії, а також експерти за «круглим столом».

Чим настійливіше Захід повторює свою вимогу про чесні президентські вибори в Україні, тим частіше лунають у відповідь заяви про втручання у внутрішні справи. В п`ятницю 21 травня Верховна Рада заслухала інформацію Тимчасової слідчої комісії про факти закордонного втручання у виборчу кампанію в Україні через громадські організації, що існують на гранти іноземних держав. Як сказано у звіті комісії, створеної з ініціативи комуністів, «у більшості випадків такі структури слугують дахом для діяльності іноземних спецслужб». «Благодійні фонди та інститути, мозкові центри та неурядові організації, створені Джорджем Соросом, -- йдеться далі у звіті, -- здані в оренду на взаємовигідних умовах американським спецслужбам». Ще одна промовиста цитата з оприлюдненого звіту парламентської комісії: «Українські неурядові так звані громадські аналітичні організації, фонди, комітети, коаліції, асоціації, які отримують фінансування з-за кордону, навіть не приховують цілей своєї діяльності: перебудова українського суспільства на західних стандартах демократії”.

«Ну не приховуєм, такі вони є», -- каже Анатолій Гриценко, президент однієї з таких фінансованих Заходом організацій – Центру економічних та політичних досліджень імені Разумкова. Разумковці скликали круглий стіл, щоб обговорити питання зовнішніх впливів на президентські вибори 2004 року. Відповідаючи на закиди про втручання Заходу, експерти підкреслюють: перелік дій, які можна потрактувати як втручання у внутрішні справи, доволі обмежений. Це те, що заборонено законом: пряме фінансування кампанії того або іншого кандидата, агітація за кандидата іноземними громадянами, дії міжнародних спостерігачів, що не відповідають їх статусу. Коли ж громадські організації домагаються рівного доступу кандидатів до преси, відстежують факти підкупу виборців чи організовують паралельний підрахунок голосів – це не втручання, а партнерська допомога Україні в дотриманні взятих нею на себе добровільно міжнародних зобов`язань з проведення чесних виборів. Тому Анатолій Гриценко пропонує не спекулювати на розмовах про західний вплив, а максимально використати його можливості.

«Я особисто переконаний в тому, що кампанія не буде повністю чесною і демократичною. Але якщо вона буде більш-менш чесною і демократичною, то в цьому буде значною мірою заслуга і саме зовнішнього впливу. Оскільки, як це не прикро визнавати, внутрішніх політичних ресурсів в державі недостатньо для того, щоб самим, своїми зусиллями нас, українців, забезпечити чесні і прозорі президентські вибори. І перебіг попередніх виборчих кампаній, і довиборів, і мерських виборів саме цей висновок тяжкий підтверджує.

За даними експертного опитування, проведеного у травні Центром Разумкова, вплив Заходу – США та країн ЄС -- на президентські вибори в Україні переважно оцінюється як позитивний, тобто такий, що сприяє проведенню чесних, справедливих виборів. Водночас вплив Росії 77% опитаних експертів характеризують як негативний, такий, що створює нерівні умови для кандидатів на президентський пост. Вплив Заходу, на думку переважної більшості експертів, буде спрямований на поглиблення демократичних реформ в Україні; вплив Росії – на збереження існуючого політичного режиму та утвердження євразійських пріоритетів. Якщо Захід здійснюватиме публічний вплив зі ставкою на чесні вибори, то вплив Росії буде непублічним, зі ставкою на свого кандидата. Опитування засвідчило також, що на думку експертів, набагато помітнішим та ефективнішим під час президентської кампанії буде саме «східний», а не «західний» зовнішній вплив.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG