Спеціальні потреби

Чи буде закон про теледебати? - 2004-03-16


Зобов`язати кандидатів у президенти, що вийдуть в другий тур, провести теледебати в прямому ефірі – таку мету ставить перед собою проект змін до «Закону про вибори Президента України». Законопроект вніс народний депутат з фракції «Наша Україна», голова парламентського комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко.

Проект змін до «Закону про вибори Президента України», враховуючи досвід попередніх виборчих кампаній, пропонує три ключові поправки. По-перше, скасувати “верхню планку” виборчого фонду, щоб кандидати не мусили, як у попередні вибори, приховувати свої реальні витрати на кампанію. По-друге, зробити неможливою відмову котромусь з претендентів у розміщенні роликів з політичною рекламою. І по-третє – зробити обов`язковими телевізійні дебати. Як каже один з авторів законопроекту народний депутат Микола Томенко, ця зміна забезпечить учасникам рівні можливості доступу до телебачення у нинішній ситуації, коли контроль каналів мовлення окремими фінансово-промисловими групами створює умови для маніпулювання громадською думкою та упередженого висвітлення виборчого процесу. За словами Томенка, провести дискусію в прямому ефірі зобов`яжуть лише тих двох кандидатів, які вийдуть в другий тур президентських виборів:

«Зобов”язуюча норма в нас стосується Національної телекомпанії і двох кандидатів в Президенти, коли йдеться про обов”язкові телевізійні дебати в другому турі, де ми прописали гнучку норму: скажімо, якщо один з кандидатів відмовиться, ми допускаємо таке, ми проти того, щоб були довірені особи і так далі, бо обираються конкретну людину, -- тоді весь цей час передається іншому кандидату в Президенти, він має право протягом години в прямому ефірі розповідати про свою позицію, яка в нього є. Але ми вважаємо, що в першому турі – у зв`язку з тим, що ми прогнозуємо не менше десяти кандидатів, це не обов”язково і неефективно, бо більшість кандидатів набере в районі 1-2% і немає сенсу виносити це на загальносуспільне обговорення…», - сказав Томенко.

Відповідно до законопроекту, обов`язкові теледебати мають проходити на першому каналі Українського телебачення і транслюватися першим каналом Українського радіо за два дні до «другого туру». Дебати мають початись та завершитись виступами кандидатів, після чого вони по черзі ставитимуть одне одному запитання.

Законопроект Верховна Рада розгляне в цей четвер, а між першим і другим читаннями свою точку зору висловлять керівники телекомпаній – щоб галузевий інтерес мас-медіа був врахований. Перед попередніми президентськими виборами Леонід Кучма вже ветував подібний законопроект. Однак як кажуть розробники нового, вони врахували практично всі зауваження Президента і нового вето не сподіваються. Якщо закон пройде, український виборець матиме змогу в прямому ефірі послухати дискусію між, наприклад, Ющенком і Януковичем і свідомо прийняти рішення, кого він хоче бачити своїм наступним президентом.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG