Спеціальні потреби

Українське телебачення ігнорує опозиційних лідерів. - 2004-03-09


Кожна третя новина на українському телебаченні присвячена діяльності Президента. Прямий ефір Ющенка і Тимошенко на всіх провідних телеканалах за тиждень не перевищує двадцяти секунд. Результати моніторингу політичних новин за лютий представила Академія української преси спільно з Інститутом соціології Національної академії наук України.

Головною телезіркою українських новин залишається Леонід Кучма. Увага до Президента стабільно росте: якщо в листопаді минулого року йому присвячувалась кожна п'ята, то в лютому цього року – кожна третя новина про Україну. Збільшився і час прямого ефіру, який надається Президентові в новинах: у лютому Кучма говорив з екрана майже 5% усього новинного часу. Між тим головні його опоненти Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко для висловлення своєї думки мали лічені секунди: в сумі на шести каналах за тиждень Ющенко «наговорив» 13, а Тимошенко 20 секунд.

У той-таки час, після підтримки соцпартією зусиль влади у здійсненні конституційної реформи соціалісти отримали небувалий доступ до телеефіру. Лідер СПУ Мороз у лютому промовляв з екрана майже стільки ж, скільки координатор парламентської більшості Задорожній чи спікер парламенту Литвин. На думку президента Академії української преси Валерія Іванова, виняток з наданням слова опозиції лише підтверджує правило.

Валерій Іванов: «Наше телебачення дуже швидко орієнтується. Як тільки змінилася позиція соцпартії – вірніше, принципово її позиція залишилася, але як тільки вона стала більш вигідна провладним силам, «мейнстрім» швидко зреагував. Морозу стало надаватися значно більше уваги і йому було надане слово в ефірі. Тій опозиції, яка залишилася стійкою і не пішла на контакти з провладною більшістю, слово, як і раніше, не надавалося. Тобто це ситуативна позиція: як тільки Мороз почине висказувати свої позиції, які невигідні владі, він точно так же зникне з ефіру, як він там і появився».

Як засвідчує моніторинг політичних новин за лютий, чим ближче до президентських виборів, тим більш уніфікованими стають теленовини. Частка повідомлень, поданих з однієї точки зору, збільшилась з 64% у жовтні до 85% у лютому. Як відзначає експерт Інституту соціології Сергій Макєєв, у лютому всі 6 провідних телеканалів проспівали свої новинні арії практично в унісон. На його думку, одностайність пояснюється тим, що хором все вміліше диригують.

Сергій Макєєв: «Відбувся перехід до новой інформаційної політики – інформаційної політики року президентських виборів».

Як відзначають учасники моніторингу політичних новин, з наближенням до виборів з ефіру зникають протилежні точки зору – причому не тільки з ефіру провідних телеканалів. Із закриттям радіо «Свобода», радіостанції «Континент» протилежні точки зору зникають з ефіру взагалі. Якщо тенденція збережеться, кажуть вони, то на час виборів можна буде говорити про «український виборчий стандарт», коли у теле- та радіопросторі безроздільно панує одна і лише одна, «єдино правильна», точка зору.

XS
SM
MD
LG