Спеціальні потреби

Медлин Олбрайт побувала в Києвi. - 2004-02-23


У Києвi побувала колишнiй держсекретар Сполучених Штатів Мадлен Олбрайт. Пiд час дводенного вiзиту вона взяла участь у конференцiї «Україна в Європi i свiтi», зустрілася як з лідерами опозиції, так і з главою уряду, міністром закордонних справ і президентом Кучмою. Крiм цього вона прочитала лекцію студентам Києво-Могилянської академії і дала прес-конференцію.

У півгодинній промові вашингтонської гості на відкритті мiжнародної конференції «Україна в Європi i свiтi» найбільше дісталося російському президентові Володимиру Путіну. Мадлен Олбрайт назвала Путіна лідером, в якого важко виявити демократичні інстинкти. Згадавши його недавню заяву про те, що розпад Радянського Союзу був трагедією, Олбрайт заперечила, що це був Божий промисл. І відповіла Путіну російською мовою: «Советский Союз не будет, Украина была, Украина есть, Украина будет»! Пізніше вона розвинула цю тезу вже англiйською: «Це була найбезумніша – і я свідомо вживаю це слово – найбезумніша заява, яку я почула від президента Путіна», сказала пані Олбрайт, заявивши про свою стривоженість фактом, що в той час як Європа відштовхує Україну, нова російська імперія розкриває їй свої обійми.

Під час усіх своїх виступів у Києві Мадлен Олбрайт незмінно наголошувала на важливості вільних і чесних президентських виборів в Україні. Вона кілька разів підкреслила, що участь України в боротьбі з тероризмом не означає готовності Америки закрити очі на нечесні вибори. Як сказала пані екс-секретар, хоч вона погоджується з президентом Бушем, що Сполучені Штати мають бути вдячні Україні за надіслання миротворців в Ірак, це не знижує принциповості вимог щодо виборів. «Вдячність за одне не знімає зацікавленості в іншому”, сказала вона.

У зв`язку з виборами Мадлен Олбрайт висловила занепокоєння планованими конституційними змінами та погіршенням ситуації зі свободою преси в Україні. Згадуючи про зникнення з FM-діапазону радіо “Свобода”, вона сказала, що сприймає це як дуже поганий знак напередодні виборів, а коментуючи закриття “Сільських вістей”, зауважила: «Публікація антисемітської статті є неприйнятною, й існують певні інструменти запобігання публікації подібних матеріалів, однак зовсім не обов”язково для цього закривати газету». Українські вибори відбуватимуться всього за кілька днів до президентських виборів в Америці, і цей збіг, – визнає Олбрайт, -- може дещо відвернути увагу від ситуації в Україні. Однак за її словами, в разі як вибори підуть недемократичним шляхом, Сполучені Штати мають в своєму розпорядженні, як вона сказала, арсенал «розумних санкцій», які стосуватимуться не простих людей, а керівництва.

Виступаючи перед студентами Києво-Могилянської академії, пані Олбрайт пожартувала: є деякі приємні моменти у тому, що вона більше не представляє американський уряд, а відтак може справді відповідати на поставлені ними запитання. І ось як відповіла на оригінальне запитання однієї із студенток: «Пані Олбрайт, як професор Джорджтаунського університету, чого б ви повчили президентів Буша і Кучму, якби вони опинились у вашому класі»?

На що панi Олбрайт вiдповiла: «Перш за все, я не посадила б їх поряд. І, безперечно, вимагала б від них слухати уважно і більше читати…” Як сказала колишнiй держсекретар, її непокоїть прагнення президента Кучми втримати владу, і вона повчила б його, що важливо не тільки вступити на посаду як демократичний президент, але й залишити посаду як демократичний президент. За її словами, вона сподівається, що президент Кучма зрозуміє це, як це розумів президент Клінтон: ти мусиш піти».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG