Спеціальні потреби

Для багатьох мешканців Полтавської області крадіжки палива стали єдиним джерелом прибутку. - 2004-02-13


Цього тижня в сараї біля закинутої сільської хати на Полтавщині виявили чергову підпільну заправну станцію. Декілька місяців вона працювала від нелегальної врізки до газопроводу, яким перекачують паливо на місцевий переробний завод. Для того щоб красти газоконденсат хтось проклав під землею майже кілометр труб. Начальник служби безпеки підприємства «Укргазвидобування» Віктор Власюк вважає, що на цьому підпільному цеху заправлялися багатотонні цистерни. Крадене паливо потім продають на автозаправки та фермерам.

Віктор Власюк: «Надзвичайно масовим стало це явище особливо в полтавському регіоні. В минулому році нами було затримано близько 30 великих вантажних автомобілів і вилучено більше ніж 1300 тонн газового конденсату».

В день одна підпільна заправка може дати 60 тисяч гривень прибутку. Тому в цьому нелегальному бізнесі на Полтавщині працюють добре організовані злочинні групи. Тільки на цій ділянці труби щороку міліція виявляє десятки подібних врізок. Знайти їх дуже складно. Одна із врізок була захована на дні ставка. Щоб ліквідувати її викликали водолазів.

Половина мешканців прилеглих до труби сіл – пенсіонери. Доходи більшості людей – мізерні. Тому для багатьох крадіжки – єдина можливість прогодувати родину. Люди ходять за паливом до труби із каністрами та відрами. Часто конденсат із пошкоджених труб виливається в землю, забруднюючи грунтові води. В деяких колодязях пити воду неможливо - вона навпіл змішана із паливом.

Нерідко під час нещасних випадків гинуть і самі крадії. Але це не зупиняє людей. Навіть після затримання та штрафів вони знову повертаються до нелегального промислу. Місцевий слідчій Сергій Ходюк каже, що міліція не в силах боротися з цим. Адже в районі прокладено сотні кілометрів труб.

Сергій Ходюк: «Поки буде газовий трубопровід, доти будуть намагатися в будь-якому випадку красти з нього. Тому, що це дармові гроші».

Газовики намагаються боротися з цим самотужки. Вони думають над ідеєю матеріального заохочення повідомлень про крадіжки. Але кажуть: поки у людей не буде можливості заробляти у легальному бізнесі, виникатимуть нові підпільні нафтобази.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG