Спеціальні потреби

Конституційний Суд України визнав таким, що відповідає Конституції, проект конституційних змін, підготовлений народним депутатом Степаном Гавришем. - 2003-12-11


Одинадцять суддів Конституційного Суду проголосували «За», шість «проти», і двоє підписали висновок суду з окремою думкою.

Розглянувши законопроект конституційних змін, поданий народними депутатами від парламентської більшості Гавишем, Богатирьовою, Ващук та іншими, Конституційний Суд не знайшов у ньому суперечностей Основному Законові України. Проект пропонує обрати Президента України Верховною Радою вже в наступному році, а також подовжити повноваження нинішньої Верховної Ради на один рік.

Як заявив, коментуючи рішення, суддя-доповідач у справі Павло Євграфов, дозвіл на введення такої новації, як обрання президента парламентом, уже стосовно нинішнього складу Верховної Ради не порушує виборчих прав громадян України.

Павло Євграфов: «У багатьох країнах, коли здійснюються конституційні реформи, повноваження парламентом того ж скликання набуваються на марші, тобто у самий час здійснення таких конституційних реформ. І це не торкається. Тобто торкається, але не порушує прав і свобод людини і громадянина. І це дуже важливо. Інакше реформи в цих країнах не відбулися б».

Перенесення чергових парламентських виборів з 2006-го на 2007 рік також виборчих прав громадян не порушує, каже суддя Євграфов, оскільки повноваження Верховної Ради продовжуються тільки на один рік.

Пвло Євграфов: «Ініціатори цього законопроекту виходили з того, що максимально – це 5 років. Пропонується встановити строк повноважень Верховної Ради України у 5 років. Тому тільки на один рік Верховна Рада цього скликання, нинішнього скликання, могла продовжити свої повноваження. І тому там на 2, 3 і так далі, це уже було б за межами, за межами».

Конституційний Суд оприлюднив також свій висновок, згідно з яким Президент України на час виконання повноважень не несе кримінальної відповідальності і проти нього не може бути порушена кримінальна справа. В разі розгляду справи про усунення Президента з посади в порядку імпічменту, роз'яснює Конституційний Суд, процедура розслідування має здійснюватись без порушення кримінальної справи проти Президента.

Раніше Конституційний Суд вже визнав таким, що відповідає Конституції, інший проект політичної реформи, запропонований спеціальною парламентською комісією. Свій проект політреформи направляв також до Конституційного Суду Президент Кучма, пізніше, однак, відкликавши цей законопроект.

Котрий з проектів змін до Основного Закону, після позитивного висновку Конституційного Суду, буде реалізований, має вирішити Верховна Рада конституційною більшістю в 300 голосів. Що ж до проекту Гавриша-Богатирьової, що отримав позитивний висновок Конституційного Суду, то опозиція вже назвала «політичним хабарем» Верховній Раді пропозицію подовжити на один рік її повноваження в обмін на відмову від прямих всенародних президентських виборів в Україні.

XS
SM
MD
LG