Спеціальні потреби

Нові вибори повинні проходити за новим законом,наполягають прихильники законопроекту “Про вибори Президента України”, який у середу розглядатиме Верховна Рада. - 2003-11-04


Нові вибори повинні проходити за новим законом,наполягають прихильники законопроекту “Про вибори Президента України”, який у середу розглядатиме Верховна Рада. Водночас перспективи прийняття цього закону, як виглядає, песимістичні. Цю проблему обговорювали за круглим столом, організованим лабораторією законодавчих ініціатив.

В тому, що старий закон 99 року про вибори Президента застарів, не сумнівається ніхто. Як опозиція, від якої подано новий законопроект, так і члени Центральної виборчої комісії, яких важко запідозрити в опозиційних настроях, твердять, що вдосконалення чинного закону актуальне.

«У свій час чинний закон про Президента був найкращим законом, але то було у свій час», каже член Центрвиборчкому Марина Ставнійчук. Механізм фінансування виборів; порядок використання преси у передвиборчій агітації; судовий захист в разі порушення прав виборців – лише деякі з кепсько врегульованих старим законом питань. Новий законопроект удвічі більший за обсягом, у ньому детально розписані усі виборчі процедури, не залишаючи “дірок” для хаосу, зловживань і кривотлумачень. Говорить автор пропонованого законопроекту «нашоукраїнець» Юрій Ключковський: «Дві принципові речі, які з'явилися. Перша – це відмова від інституту скасування реєстрації за дрібні порушення закону. В таких випадках ми пропонуємо давати публічні поперердження, тобто оголошувати, що такий-то кандидат допустив порушення закону. Ми вважаємо, що це спосіб політичного впливу, який не дозволить застосовувати санкцію зняття з реєстрації щодо невигідних кандидатів. А друге – дуже детально розписана вся процедура оскарження».

Новий закон передбачає також новий порядок формування Центральної виборчої комісії. Зараз повноваження з подання кандидатур повністю зосереджені в руках глави держави. В таких умовах навряд чи можна говорити про незалежність та неупередженість Центрвиборчкому, вважають прихильники реформи у виборчому законодавстві. Як перший крок до більшої прозорості в роботі ЦВК, вони пропонують призначити до її нового складу одного представника від громадськості. Це Євген Радченко з Комітету виборців України. Зараз збирають підписи під листовним проханням до Президента включити його до складу Центрвиборчкому. Чи з'явиться в Центральній виборчій комісії громадський представник? Ось що думає про це сам Євген Радченко: «Те, що я туди потраплю, надії насправді небагато. Тому що все-таки це воля Президента, і ЦВК зараз стає занадто важливим органом для того, щоб віддавати посади представникам громадськості. Ну хоча якщо Президент неодноразово декларував своє бажання зробити політреформу, зробити виборчі процеси більш відкритими і прозорими, то надія все-таки є».

Прогнози на прийняття Верховною Радою нового закону “Про вибори Президента” також, як виглядає, невтішні. Говорять народні депутати Юрій Ключковський і Борис Безпалий: Ключеовський: «Я думаю, що шанси дуже невеликі, особливо враховуючи той ступінь протистояння, який зараз є».

Безпалий: «Політична позиція пропрезидентської більшості полягає в тому, щоб залишався старий недосконалий закон. Вони не хочуть нового закону, який посилював би інструменти контролю».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG