Спеціальні потреби

Стан справ у районі Керченської протоки обговорила спеціальна комісія Верховної Ради. - 2003-11-04


П'ятого листопада відбудеться черговий раунд україно-російських переговорів на рівні експертів стосовно ситуації навколо острова Тузла. Напередодні, тимчасова парламентська комісія щодо забезпечення контролю за режимом державного кордону України в районі острова Коса Тузла провела своє засідання на якому обговорила теперішній стан справ у районі Керченської протоки.

Невигідний для обидвох сторін конфлікт навколо Тузли, потрохи вщухає, але остаточно не вирішується. Сподівання покладені на візит російського міністра закордонних справ Ігоря Іванова до Києва, також виявились марними. Ні Київ, ні Москва не збираються йти на поступки. Україна викладаючи на переговорний стіл карти та архівну документацію стверджує, що Тузла належить їй і вказує на лінію державного кордону проведену ще у 54-му році. Росія – не надаючи жодних доказів, каже що це питання є спірним. Поки що усі будівельні роботи в районі Тузли припинені, обидві сторони очікують як все ж таки буде вирішено конфлікт на міждержавному рівні. Про ситуацію, що зараз спостерігається в районі Керченської протоки журналістам розповів народний депутат Ігор Осташ: «На Таманському пів-острові відновлено облаштування інфраструктури та під'їздних шляхів до району будівництва аміачно-термінального комплексу «Желєзний роґ». За цей час також, ми отримали інформацію, що козаки встановили свій козачий пост біля димби в районі острова Тузла. Мотивація така, щоб не допустити провокації з боку російської сторони. Далі, за інформацією наших гідрологів, в наслідок будівництва дамби відбулося збільшення швидкості течії в районі острова. Це призводить до інтенсивного розмивання кінцевої частини гідротехнічної споруди та змін конфігурації південно-східної частини острова».

За інформацією Осташа, зараз, вперше за останній час, немає кораблів і катерів прикордонної служби Російської Федерації в районі конфлікту. До того ж губернатор Краснодарського краю Ткачов та прем'єр–міністр Криму Куніцин підписали угоду про співпрацю. Зрозуміло, що ситуація навколо Керченської протоки все ще нестабільна. За словами заступника міністра закордонних справ Олександра Моцика, Росія наразі не збирається відмовлятись від зроблених Україні пропозицій: « Було запропоновано розглядати цю акваторію як цілісний господарський і природний комплекс, що має використовуватись в інтересах обох держав з тим, щоб українсько-російський державний кордон проходив або по узбережжю обох країн або по морському дну, а експлуатація судоплавних шляхів Керченської протоки здійснювалась б спільною російсько-українською компанією».

Проте Українська сторона категорично заявляє, що питання приналежності Коси Тузла так само, як і лінії державного кордону в Керченській протоці є давно вирішеним і не підлягає обговоренню. В результаті було домовлено, що наступний раунд україно-російських переговорів проходитиме на рівні заступників міністрів. До того ж будуть створені спільні робочі групи, які займатимуться підготовкою двосторонніх угод зі співробітництва в акваторії Азовського моря і Керченської протоки у сферах судноплавства, рибальства та природокористування.

XS
SM
MD
LG