Спеціальні потреби

Демократія в Україні іде зворотнім шляхом. - 2003-10-12


Ситуація в Україні останніми роками погіршується, однак значно меньше ніж якби не було протистояння з боку суспільства. Так вважають екперти базованої в Нью-Йорку правозахисної організації Дім Свободи. Ця установа вже шістдесят два роки бореться за права людини і демократію по всьому світі. Сім років її президентом був американець українського походження АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ з яким нещодавно зустрівся ЗОРЕСЛАВ БАЙДЮК.

Щороку Дім свободи випускає кілька рейтингів, як то загальне дослідження рівня демкоратії та захисту прав людини у майже двохсот країнах світу, так і окремі досліди стану свободи слова. У загальному рейтингу Україна міцно закріпилась у середнячках поміж напів вільних країн світу. До того ж останні роки ситуація лише погіршується. Найближче до статусу вільної Україна наближалась у дев’яносто першому - дев’яносто третьому роках. З того часу країни які мали майже однакові з Україною стартові позиції, такі як: Словакія, Словенія, Румунія, Польща, Чехія, Прибалтійські держави, вже перейшли у категорію вільних. У кроці від статусу вільної Молдова. Україна ж залишається в компанії Грузії, Росії, Вірменії. Бути краще за Туркменістан чи, скажімо, Узбекістан, їй допомагає порівняно активне громадянське суспільство, вважає колишній президент, а нині старший науковий співробітник Дому Свободи АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ.

«Процеси ідуть негативним напрямком, однак є деяка рівновага. З однієї сторони, зі сторони держави і зі сторони деяких олігаргічних угруповань ми бачимо намагання обмежити деякі права, обмежити право на обмін думок, свободу преси, громадську діяльність. З іншого боку ми бачиме все більше акуратну уяву українського населення, щодо статусу його свобід, прав, лідерів, політичної, системи. І теж ми бачимо досить активну суспільну мобілізацію. Я думаю, що занепад України в напрямку НЕ свободи, стримується власне активністю наростаючого громадянського суспільства»

Якщо у загальному рейтингу Україна визначена напів вільною країною, то у дослідженні стану свободи слова вона вважається не вільною. Експерти Дому Свободи поставили Україну в цьому списку поряд з такими державами як Бангладеш, Камбоджія, Камерун, Колумбія та Росія. Ситуація зі свободою слова гірше лише у сорока одній країні світу, як то Таджикістан, Білорусь, Зімбабве, Куба, Північна корея, Туркменістан. На думку АДРІАНА КАРАТНИЦЬКОГО, про певну свободу можна говорити лише в деяких українських друкованих чи інтернет виданнях. Телебачення, особливо державне, повністю під контролем кількох груп та людей. Однак це з роками виробило у суспільства вміння аналізувати подану інформацію.

«Суспільство саме оцінює і розуміє, що зі сторони телебачення наприклад, є грубе перекручення дійсності, і груба політична тенденційність котра відзеркалює інтереси чи то вузьких олігархічних груп, чи самого провідництва держави. Тому я думаю воно відноситься досить консервативно до інформації яку отримує від цих джерел. Народ якось витворив своє власне бачення того як це суспільство виглядає, хто провадить цією державою, які є політичні лідери, і тримається скептицизму і опозиційності».

АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ порівнює внутрішню політичну ситуацією в Україні з Югославією часів МІЛОШЕВИЧА, де існувало потужне партійне керівництво, контроль над пресою, система цензури, опозиція знаходилась на околицях політичного процесу. Він також порівнює Україну з Мексикою до повалення кланово-олігархічного ладу, та Перу п’ятирічної давнини авторитарного зразка. Як каже пан КАРАТНИЦЬКИЙ у всіх цих країнах з часом відбулись зміни, що дає підстави для оптимізму стосовно майбутнього України. На його думку, ситуація не в аби яку чергу гальмується через замороженість демократичних процесів у сусідній Росії.

«В Росії нажаль теж не були завершені процеси демократизації. Там вони теж застрягли і заморожені. В Росії я думаю тепер є конкуренція між олігархічними силами і силами котрі пов’язані зі старим естаблішментом КГБ. Факт, що Росія ще не перейшла своєї демократичної еволюції і це впливає негативно на українські процеси, бо еліта яка хоче стримати еволюцію України в демократичному напрямку вона находить підтримку зі сторони цих політичних і суспільних сил в Росії, котрі теж бачать загрозу зі сторони повної демократизації».

Недивлячись на серйозну занепокоєність дому Свободи ситуацією в Україні, за словами пана КАРАТНИЦЬКОГО є місце для оптимізму. На його думку спроба діючої влади внести зміни до конституції свідчить про її невпевненість у майбутнього. Народ, каже АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ, інтуітивно розібрався хто є хто в Україні.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG