Спеціальні потреби

Супротив щодо ЄЕП надходить з усіх впливових установ держави... - 2003-09-11


Український уряд на засіданні в середу відклав на тиждень визначення своєї позиції щодо проекту створення єдиного економічного простору на території чотирьох колишніх радянських республік. Члени кабміну одностайно прийняли рішення, що документ треба доопрацювати згідно з зауваженнями, висловленими з боку МЗС, Мінекономіки та Міністерства юстиції, і вже після цього знову розглянути його на засіданні Кабінету Міністрів.

Як повідомив міністр економіки Валерій Хорошковський, зауважень було “досить багато”. Вони стосувалися відповідності документів щодо створення ЄЕП Конституції, міжнародним угодам, а також стратегії європейського вибору України.

Свої зауваження щодо створення Єдиного економічного простору висловили і провідні українські експерти. Більшість із них погоджуються із думкою, що створення ЄЕП не відповідає інтересам України. Вони вказують, що створення спільного економічного простору найбільше вигідне Російській Федерації.

Експерт Центру економічних досліджень та політичних консультацій Олександр Бураковський вважає, що педалювання російським керівництвом підписання документів пов’язане із політичними мотивами.

О.Бурковський: „Ми сьогодні фактично говоримо про створення якоїсь конструкції, яка не має під собою реалістичних підвалин. Багато з тих ідей, які закладені в ЄЕП, мають щонайменше, великий рівень невизначеності.”

З тезою про відсутність інформації погоджується й експерт Фонду імені Разумкова Валерій Чалий. Його зокрема дивує, що такий серйозний політичний крок збираються зробити без належних прорахунків його економічних наслідків.

В.Чалий: „Ми чули заяву тільки російських представників, які сказали, що ціна цього питання буде визначатися після підписання угоди. Ми спочатку зробимо рішення серйозне, а потім будемо визначати, що це в цифрах, показниках. Я думаю, що або хтось знає ціну і не говорить, або справді таких підрахунків немає не тільки в української сторони, а й в російської сторони.”

Тим часом комітет Верховної Ради з питань європейської інтеграції рекомендував президенту України Леоніду Кучмі не підписувати угоду про формування Єдиного економічного простору. Члени комітету вважають, що підписання угоди про формування ЄЕП зашкодить іміджу держави в міжнародних відносинах і унеможливить курс на євроінтеграцію.

Таку думку поділяє і експерт Центру економічних і політичних досліджень Володимир Сіденко. Він додає, що в разі підписання угоди можуть зіпсуватися відносини не тільки з ЄС, а й з Росією.

В.Сіденко: „Шкоди нашим відносинам з Європейським Союзом вже завдано. Україна в черговий раз постала як країна, яка не знає, чого вона хоче. Шкода і відносин з Росією. Або через те, що ми відмовляємося підписати цю угоду. Або через те, що ми підписавши її, не будемо потім виконувати, як це вже було з багатьма угодами СНД.”

Офіційну позицію Євросоюзу з приводу створення Єдиного економічного простору українське керівництво матиме нагоду почути вже цього тижня. У четвер, 11 вересня представник Єврокомісії з питань розширення Гюнтер Ферхойген, прибуде в Україну. Планується його зустріч із Леонідом Кучмою, головою уряду Віктором Януковичем та спікером Володимиром Литвином. Декілька партій та громадських організацій заявили про плани провести масові акції проти підписання угоди. Планувалося, що президенти чотирьох держав парафують її 18 вересня під час самміту в Ялті.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG