Спеціальні потреби

Політичні варіації навколо київського голови - 2003-08-17


Новий політичний сезон в Україні може розпочатися із чергових кадрових перестановок. Напередодні Президент Кучма заявив, що має намір звільнити тих державних службовців, які досягли віку шістдесяти п’яти років. Згідно українського законодавства старші люди не можуть обіймати державні посади. Це стосується міністра іноземних справ Анатолія Зленка та голови київської міської адміністрації Олександра Омельченка.

У Києві Олександр Омельченко обіймає відразу дві ключові посади—він обраний мер, тобто голова Київміськради та голова київської міської адміністрації, яка по суті є виконавчим органом ради, однак призначати її керівника має право лише Президент.

Кілька разів за час керування містом над Омельченком реально була загроза відставки з посади голови адміністрації. Тоді йому вдалося втриматися, цього разу причиною його відставки може стати вік – Омельченку, як і Леоніду Кучмі 9 серпня виповнилося шістдесят п’ять, а це граничний вік держслужбовців в Україні. В КМДА перспективи відставки пана Омельченка коментують досить стримано. Голова інформаційної служби адміністрації Василь Метерчук каже, що така відставка неможлива, оскільки це суперечитиме закону України про місто-герой Київ.

Говорить В.Метерчук: слухайте аудіо запис.

У законі про столицю України місто Київ йдеться про те, що керує містом обрана Рада та її голова, владні повноваження адміністрації взагалі не визначаються. Оскільки по букві закону чітко не визначено, хто має очолювати адміністрацію міста, то згідно духу закону, кажуть юристи, головою КМДА може бути лише обраний мер.

Говорить заступник виконавчого директора Асоціації міст України, заслужений юрист Степан Клєбан: слухайте аудіо запис.

Відтак, за словами пана Клєбана, відставка Омельченка з посади голови КМДА має всі шанси бути оскарженою у судовому порядку. Не відомо правда, чи піде на це сам Омельченко, адже це по суті означатиме війну з Президентом Кучмою. Втім, на думку оглядачів, оголосити цю війну може сам Кучма, якщо підпише указ про відставку. Нині позиції Омельченка в Києві досить міцні. Він має переконливу більшість в Київраді і своїх людей на багатьох ключових посадах у місті. Та й рейтинг київського мера залишається досить високим. За словами заступника голови КМДА Валерія Кир’яна, об’єктивних причин для відставки нині немає.

Говорить В.Кир’ян: слухайте аудіо запис.

Втім, про те, що Омельченко може позбутися своєї посади дуже прозоро натякнув особисто Президент Кучма. На політичному олімпі вже давно обговорюють, хто може очолити КМДА, а отже і отримати частину контролю над містом. Кілька політичних груп готові пропонувати своїх кандидатів, остаточний вибір за Президентом. А для того, аби таке призначення було легітимним у парламенті деякі фракції більшості готують відповідні зміни до Закону про Київ.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG