Спеціальні потреби

Кабмін звільнив 3 губернаторів, проте залишив аграрний блок уряду - 2003-07-23


Хто винен у продовольчій кризі та зростанні цін на зерно? Відповідь на це запитання намагався знайти сьогодні український уряд. Звільнено з роботи декілька губернаторів Але всупереч прогнозам, всі міністри втрималися на своїх посадах.

Після п’ятигодинної наради кабінету міністрів вирішили звільнити трьох губернаторів – Дніпропетровської, Полтавської та Чернівецької областей. Залишать свої кабінети ще декілька чиновників обласних адміністрацій. Дехто отримав попередження. Всі міністри залишаться на своїх посадах. Такий наслідок другої за останні п’ять років продовольчої кризи в Україні. Перша була у 2000. Після неї ціни на хліб зросли на 20% і вже не знижувалися.

Економічних причин цьогорічної продовольчої кризи прем’єр-міністр Віктор Янукович не бачить. Її причиною став ажіотажний попит на борошно та вироби зі нього. Зростання цін почалося в Сумській, Хмельницькій та Івано-франківській областях. Потім поширилося на всій Україні. Янукович не знімає відповідальності за кризу із уряду – каже, що не змогли навести лад на ринку зерна. Але найбільше дісталося від прем’єра комерційним структурам, які торгують збіжжям.

Десять фірм контролюють 80% експорту зерна. В минулому році вони, за даними уряду, за низькими цінами вивезли за кордон 12 млн тон хліба. Бюджет на цьому, каже Янукович, втратив 3.5 млрд гривень.

Говорить Янукович: див. аудіо запис.

Однак хто саме заробив на стрімкому зростанні цін, Янукович не каже. За словами прем’єра, за всіма, хто нажився на хлібній кризі, стояли покровителі - місцеві держчиновники, міліція, урядовці. З ними, запевняє прем’єр, працюватимуть правоохоронні органи.

Для того, щоб ліквідувати дефіцит, зерно вже закупили за кордоном. Вжиті заходи дали результати – ціни стабілізувалися і навіть трохи знизилися. Але не на стільки, як хотів би уряд. На майбутнє вирішили втричі збільшити державний резерв зерна.

Аграрному блоку уряду та губернаторам Янукович дав час до жовтня. За цей час вони мають навести лад на хлібному ринку, а не шукати покровителів у високих кабінетах.

Говорить Янукович: див. аудіо запис.

Експерти зазначають, що продовольча криза серйозно вдарила по самому прем’єру. Дехто навіть прогнозує його відставку, якщо уряду не вдасться впоратися із цінами до кінця року. В цьому випадку шанси Віктора Януковича стати єдиним кандидатом від влади на президентських виборах можуть стати примарними.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG