Спеціальні потреби

Сусіди Іраку - 2003-07-02


Перебуваючи в Іраку, можно відразу помітити дещо вороже ставлення іракців до сусідного Ірану. І це не дивує, країни знаходились в стані війни протягом восьми років, за всю історію двадцятого століття вона була найдовшою війною, яка позбавила життя чотирьохсот тисяч людей. Однак, на думку багатьох іракців, особливо шиїтів, післявоєнна напруженість між Тегераном та Багдадом є результатом політики Ірану. Іракські шиїти були пригнічені режимом САДДАМа ХУССЕЙНа та зараз вони мають лише тільки теплі почуття по відношенню до колишнього ворога їх країни.

Водій автобуса ШАМІЛЬ КАМЕЛЬ каже, що йому подобається Іран з релігійних причин. Пану КАМІЛю лише тільки двадцять років, він замолодий, щоб пам’ятати ірано-іракську війну. Політичний аналітик ЕГАБ САМІР БАДЖІС каже, що для молодого покоління минула війна є прадавньою історією.

Це події минулого, та більшість людей вже забули, що трапилось. Однак, залишається багато, так би мовити, тіней, що затьмарюють післявоєнні відносини між країнами.

Відношення Іраку до Ірану є здебільшого відображенням загальної тенденції: населення Іраку у формуванні своїх стосунків із сусідніми країнами спираються на тому, як ці країни поводились з Іраком під час режиму САДДАМа ГУССЕЙНа, особливо протягом останніх дванадцяти років накладених ООН санкцій. Саме з цих причин, найбільша ворожість населення країни відчувається саме по відношенню до Йорданїї, а не Ірану.

ШАМІЛЬ КАМЕЛЬ каже, що іракці та іранці стоять пліч-о-пліч, як єдина нація. Але йорданці, каже він, завдали нам справжньої шкоди.

Протягом багатьох років Йорданія була єдиною сусідньою країною, що підтримувала відкриті відносини з Іраком під час правління САДДАМа. Зараз іракці дещо повернулися спиною до Йорданії. За словами пана КАМЕЛя, багато людій нарікають, що йорданці погано поводились з іракцями, які приїзджали до Йорданії в пошуках праці під час правління уряду САДДАМа. Політичний аналітик, пан БАДЖІС, каже, що на формування такого ставлення іракців до Йорданії впливає ще і інший фактор. Ще кілька місяців тому протягом великого проміжку часу Йорданія отримувала сто відсотків своїх нафтових запасів від Іраку за цінами, набагато ниже ринкових.

Половина нашої нафти направлялась до Йорданії безкоштовно. Саме це вплинуло на створення так званого ворожого відношення іракців до Йорданії.

Між тим, йорданці запевнятимуть вас в тому, що ця нафта ніби то була подарунком від САДДАМа ГУССЕЙНа народові Йорданії в якості подяки за їх підтримку під час війни в Перській Затоці.

Пан БАДЖІС називає такі прояви «щедрості» шантажем. За його словами Ірак був вимушений поставити нафту в обмін на дозвід користуватися йорданським портом в Акабі. в той час коли всі інші сусідні країни закрили свої кордони.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG