Спеціальні потреби

НАТО: Україні вже не далеко? - 2003-07-01


Українські експерти відзначають, що протягом часу, що минув від підписання у 2002-му році Плану дій Україна - НАТО, в країні відбулись позитивні зміни. Про це сьогодні йшла мова під час круглого столу “Підготовка України до вступу до НАТО: перспективи якісних зрушень”.

Найактуальнішими питаннями у контексті вступу до НАТО для України лишаються реалізація конституційної реформи, запровадження контролю над збройними силами, забезпечення вільних виборів та свободи слова. Українські експерти вважають, що ключовими для України будуть наступні 11 місяців. Проте, за словами голови парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Георгія Крючкова, якісні зрушення на шляху України до НАТО вже відбулись.

По-перше, легалізована стратегія відносин України та НАТО, кінцевою метою якої є повноправне членство у цій організації. По-друге, питання приналежності України до Європейської спільноти вже перестало бути дискусійним. У депутатському корпусі переважають прихильники НАТО, таким чином вдалось ухвалити низку важливих законів, серед яких контроль над постачанням озброєння. Проте Крючков каже, що реформування, про які йде мова у плані дій “Україна-НАТО”, фактично не цікавить Північно-атлантичний альянс.

Однак західні дипломати не поспішають визнавати ті суттєві зрушення про які говорить, Георгій Крючков. Як стверджує президент центру економічних та політичних досліджень імені Разумкова, Анатолій Гриценко, часто слушні зауваження представників дипломатичного корпусу викликають обурення з боку української влади.

Директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Мішель Дюре, каже що основними для України є два питання - перше наявність бажання чи не бажання, вступати до альянсу. І друге – готовність діяти та втілювати слова у справи. Дюре, підкреслює, що на жаль зараз не так багато українських громадян підтримують ідею вступу України до НАТО.

Між тим посол США в Україні Карлос Паскуаль вважає, що вступ України до НАТО буде залежати насамперед від того, наскільки країна відповідатиме нормам європейської демократії:

“І тут немає більш важливого питання ніж: чи відповідає Україна нормам європейської демократії. Коли американський сенат буде голосувати по змінам у договір про розширення НАТО, основним питанням буде питання, “чи відповідає ця країна нормам європейської демократії”. І якщо вони будуть впевнені у позитивній відповіді, то проголосують – за."

Карлос Паскуаль відзначив, що якщо наступні президентські вибори 2004-го року будуть незалежними і прозорими, то це може стати прикладом розвитку демократії в Україні. Крім того, він висловив сподівання, що новопризначений міністр оборони Євген Марчук зможе здійснити модернізацію української армії. На проведенні оборонного огляду наполягають і українські експерти, вони вважають, що це допоможе Україні побачити нарешті ті сили, які вона має, і здійснити необхідну реформу.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG